Napjainkra alapvetően megváltoztak az emberek befolyásolásának eszközei. Valaha a meggyőzés leghatékonyabb módszere a kétkedők üldözése és elhallgattatása volt, mostanra jóval kifinomultabb technikákra van szükség. Ma már ugyanis sokkal racionálisabban gondolkodunk, mint elődeink, ezért még ha nem vagyunk kritikus gondolkodással megáldva, akkor is valamiféle bizonyítékot igénylünk attól, aki valamilyen állítást tesz.
Csakhogy ma már ezer- és ezerféle módszer létezik arra, hogyan gyártsanak olyan „bizonyítékokat”, amelyek rendkívül meggyőzőek tudnak lenni. Kiváló eszköze ennek a statisztika, amelyben sokszor még a nyers adatok meghamisítására sincs szükség, hogy a legképtelenebb következtetéseket vonják le belőlük. Kitűnő példa erre a magyar kormány nemrégiben közzétett statisztikája a koronavírus elleni vakcinák hatásosságáról, ami természetesen a kínai oltóanyagot hozta ki győztesnek az ellenanyagok versenyéből. És bár ezek a trükkök sokszor szinte azonnal lelepleződnek, a gyakorlat azt mutatja, hogy az életnek számos területe van, amelyen a statisztikákkal való manipuláció nagyon is hatékony eszköz az emberek megvezetésére – gondoljunk csak a mindenkori kormányok jelentéseire a gazdaság „kitűnő” állapotáról.
Ezekkel a manipulatív technikákkal veszi fel a harcot Tim Harford közgazdász és statisztikai újságíró Adatdetektív című könyvében, amelyben a szerző tíz egyszerű szabályt mutat be nekünk, hogy ne tudjanak minket átverni statisztikákkal. A leleplezett gazdaság és Az oknyomozó közgazdász című könyvek szerzője ebben a művében ezúttal a félretájékoztatás, az összezavarás, a tényeket elferdítő kutatás és a téves motiváció világába vezet bennünket. Harford művében nagy szerepet kap a gazdasági pszichológia, amelynek megértése rendkívül fontos ahhoz, hogy belássuk a saját korlátainkat. Sokszor ugyanis még tudatos félrevezetés sem kell ahhoz, hogy manipulálva legyünk, mivel mi magunk sem akarjuk megérteni az adatok lényegét. Az is gyakran előfordul, hogy az érzelmeink tévesztenek meg minket – ezt a jelenséget pedig jól ismerik a politikusok és marketingeseik, akik előszeretettel bombáznak minket ilyen statisztikákkal.
A szerző elgondolkodtató és izgalmas példákkal mutatja be a könyvében, hogyan működnek ezek a technikák, továbbá hogy ezek miként próbálnak manapság félrevezetni bennünket különféle statisztikai trükkökkel, és ássák alá a demokráciák működését az egész világon. Ha viszont érettebben, józan ésszel vizsgáljuk az elénk tárt adatokat, egészen más fényben látjuk a világot.
Az Adatdetektív nélkülözhetetlen kézikönyv azok számára, akiket érdekel a közélet. De a kötet azok számára is hasznos olvasmány, akik szeretnék kicsit jobban megérteni a világunk működését, hiszen a manipulatív adatsorokat helyesen értelmezve sokszor mégiscsak megismerhető a valóság.
Tim Harford: Adatdetektív Fordította: Pétersz Tamás HVG Könyvek, Budapest, 2021. 3900 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2021/28. számában jelent meg július 9-én.