Bess Brigth londoni halkereskedő kilátástalan életkörülményei miatt kénytelen törvénytelen gyermekét lelencházba adni. Hat évvel később már van annyi pénze, hogy magához vegye kislányát, azonban a 627-es számú gyereket már a bekerülését követő napon valaki magával vitte. Mindeközben London egyik úri negyedében egy magányos özvegyasszony egyedül neveli lányát, betegesen elzárkózva a külvilágtól. A nagy sikerű Familiárisok szerzője, Stacey Halls második regénye II. György Angliájába repíti vissza olvasóját, és ahogy előző művében, itt is a női sorsokra, az anyaságra és az ebből következő döntéshelyzetekre koncentrál a szerző. Történetének kiindulópontja a Thomas Coran által 1739-ben létrehozott Foundling Hospital, Nagy-Britannia első lelencháza, amely azoknak a gyermekeknek nyújtott menedéket, akikről szüleik nem tudtak gondoskodni. Az otthon több mint kétszáz évig működött, ma már múzeum őrzi emlékét.
„A nőies eszközök bennünk lakoznak: miért nem számít senki arra, hogy nőietlen érzelmeket is tartalmaznak? Miért nem lehetünk mi is dühösek és lekezelők, és miért nem alakíthat át bennünket teljesen a bánat? Miért kell elfogadnunk a nekünk osztott kártyákat?” – írja Stacey Halls. Regényének középpontjában két különböző társadalmi helyzetű és sorsú nő áll, akiknek fájdalmakkal és lemondásokkal teli életébe enged bepillantást a szerző. Mindezek ellenére mindketten erős és bátor asszonyok, akik dacosan küzdenek saját akaratuk érvényesítéséért, függetlenségük kivívásáért és gyermekükért.
Kiből lesz jó anya? Mi adja meg a valódi biztonságot a gyerekeknek: a szeretet vagy a pénz? A szeretet nevében lehet önzőnek lenni? Van-e bárki, akiknek több a joga gyermekéhez, mint annak, aki világra hozta? Mit tehet meg egy anya gyermeke védelmében? Meddig van értelme a küzdelemnek? Stacey Halls komoly kérdéseket feszeget, de ő maga nem meri beismerni, hogy lehetetlenség egyértelmű válaszokat adni. Az ígéretes kezdés ellenére Stacey Halls a könnyebb utat, a boldog végkifejletet választja, a leegyszerűsítés pedig magát a témafelvetést kérdőjelezi meg. Bármennyire realisztikusan festi le Stacey Halls a tizennyolcadik századi London sötét bugyrait, bűzét és mocskát, és ábrázolja megkapó őszinteséggel női hőseinek lelki vívódásait, a valóság kemény, rideg voltával már nem képes megküzdeni.
Stacey Halls: A lelenc. Ford.: Simonyi Ágnes. 21. Század Kiadó, 2021. 4990 Ft
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Hang 2021/43. számában jelent meg október 22-én.