Ezúttal nem egy recenzens véleménye alapján írjuk könyvismertetőnket: Kányádi Sándor Világgá ment a nyár című könyvéből találomra olvastunk fel kis verseket, rövid meséket többeknek is. Kincsesbánya ez a kötet: minden darabból érződik a három éve, 2018 júniusában elhunyt szerző természethez való meghitt viszonya, a kis dolgokban, apróságokban a csodát meglátni képes ember világszemlélete.
Elsőként, szégyen vagy sem, a Somvirággal, kakukkfűvel című versre csodálkozunk rá: sokszor énekeltük, a gyerekeinktől tanultuk, akik az óvodában hallották. Azt viszont nem tudtuk, hogy Kányádi írta, és Gryllus Vilmos zenésítette meg. „Somvirág, somvirág, / aranysárga a világ. // Kakukkfű, kakukkszó, / kirándulni volna jó: // fűzfasípot faragni, / fűzfalóval lovazni, // árkon-bokron által, / háton hátizsákkal, // menni, mendegélni, / este hazatérni: // fűzfalovam kocogva, / fűzfasípom tutogva, // somvirággal, kakukkfűvel, / kakukkszóval, tele szívvel.”
Kányádinak számos hasonló, néhány szóval hangulatot festő, plasztikus verse van; ír tavaszról, ballagó folyóról, a kilenc pipéről, a récéről meg a békáról, a kicsi kajla bárányról. Ahogy a kötet fülszövege is fogalmaz: Kányádi „valóságos környezetismeret-órát tart, csak kötetlenül, a maga »gyere velem, mesélek neked« módján.” Ezek a kis remekművek különösen értékesek ma, amikor egyre több gyerek tölti úgy legifjabb éveit, hogy alig találkozik a természettel. Ha a valós találkozást Kányádi versei nem helyettesíthetik is, kedvet csinálhatnak a környezetünk megismeréséhez.
A Világgá ment a nyárban ezeken kívül rövid mesék olvashatók. Mint az Előbb a begyünk – aztán az eszünk, amely azt „magyarázza meg”, miért buta liba a lúd, és miért tyúkeszű a tyúk, és miért maradnak azok „egész a serpenyőig vagy a levesestálig”. Vagy a mesemorzsa, ami arról szól, a hangyáknak miért szokása, hogy ahelyett, hogy egy ültő helyükben befalnák, ami ételt találnak, azt mindig hazahordják a bolyba. A Csikorgó, a fagykirály pedig arról mesél, miért a pacsirta hozza meg a tavaszt a farkasordító tél után (és közben mellékesen azt is elárulja, miért farkasordító a farkasordító hideg).
Az évszakok mentén rendezett könyvben se szeri, se száma a hasonló, kedves bölcsességeknek. A történeteket és mondókákat Bogdán Viki hangulatos illusztrációi díszítik, a kötet végén pedig Mese- és tájszótárt találunk, amelyből a kevésbé magától értetődő szavak és kifejezések jelentését ismerhetjük meg. Többek között, hogy mi az a csimasz. Nem tudja? Járjon utána!
Kányádi Sándor: Világgá ment a nyár. Móra Kiadó, 2021. 2999 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2021/31. számában jelent meg, július 30-án.