A brit történelem legnagyobb politikusaként tartják számon – a laikus közvélemény mindenképpen – Winston Churchillt, így megszámlálhatatlan életrajzi könyvet írtak már róla. A gyermekei közül egyértelműen fia, Randolph a leghíresebb, aki igyekezett apja politikai örökébe lépni, de ez eleve lehetetlenség volt, ráadásul a fiú valószínűleg bipoláris személyiségzavarral küzdött. Churchillnek volt azonban három lánya is: Sarah, Mary és Diana (a negyedik, Marigold meghalt háromévesen szepszisben), az ő életük, Rachel Trethewey A Churchill lányok című könyve alaptétele szerint, az apa hírneve nélkül is kivételes volt.
Trethewey Oxfordban végzett, majd Exeterben szerzett doktori fokozatot, korábban újságíró volt, de újabban egyre sikeresebb írói karriert kezdett. Népszerű történelmi könyveket ír főképpen nőkről – kicsit követve az olvasói ízlés trendjeit –, megjelent egy könyve például a lemondott VIII. Eduárd Wallis Simpson előtti szeretőiről. A Churchill lányokhoz korrekt kutatómunkát végzett: a lányok portréjának felvázolásához számos levéltári forrást, magánlevelezést, temérdek nyilvános beszédet, korabeli sajtóforrást dolgozott fel.
De ettől függetlenül e könyv jobban hasonlít egy romantikus lányregényre, mint történelmi munkára. Persze ezzel nincsen semmi baj, valószínűleg a történelmi romantikának nagyobb a piaca, és sokkal élvezetesebb az olvasók számára. A téma nem feltétlenül indokolná ezt, de a könyv egyértelműen nőknek íródott (pontosabba a stílusa olyan, amit a sztereotípiák szerint a nők szeretnek, a férfiak pedig nem). Ez sajnálatos, mert eközben rengeteg valóban érdekes, még a II. világháborús brit történelem iránt érdeklődő olvasók (nők és férfiak egyaránt) számára is kevéssé ismert részlet szerepel benne, ami mindenkinek értékessé tehetné – ha az író kevésbé színezte volna ki az érzelmeket.
A Chruchill lányok élete sokkal nehezebb volt annál, mint amit az ember a brit történelem legnagyobb alakja gyermekeiről gondolna. A második világháborúban példás brit polgárként (majdnem hazafit írtam, de ennek a szónak nincs női megfelelője) vettek részt a honvédelmi erőfeszítésekben, és a nyilvánosság előtt is gyakran megjelenve támogatták apjuk néha-néha reménytelennek tűnő élet-halál harcát a nácik ellen. Egyikük légiriadóőr volt, egy másik nővér pedig a kiegészítő női hadtesthez csatlakozott. A könyv legerősebb fejezetei egyértelműen a háborús évekkel foglalkoznak.
Ezt követően sorsuk hullámvasút módjára fordult jóra, amit krízis, majd újból boldogabb periódusok követtek. Persze egzisztenciálisan sohasem volt gondjuk, de sokszor mentek férjhez és váltak el vagy özvegyültek meg. Bár a Churchill család mindig szerető közeget nyújtott, ők maguk az életüket valószínűleg sokszor csalódásként élték meg. Sarah középszerű színésznőként próbált saját jogán is sikeres lenni, de az alkoholizmusáról és a számos alkalommal letartóztatáshoz vezető utcai patáliáiról jobban emlékeznek rá. Diana többszöri ideg-összeroppanás után öngyilkos lett. Mary töltötte be leginkább azt a szerepet, amit a kor társadalma egy Churchill lánytól valószínűleg elvárt: negyven évig volt egy konzervatív politikus felesége, és 91 éves életét főképpen jótékonysági munkával és társadalmi ügyek felkarolásával töltötte.
Rachel Trethewey: A Churchill lányok. Ford.: Mesterházi Mónika. Corvina, 2022. 4990 Ft
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2022/33. számában jelent meg augusztus 12-én.