Hol lehet a csapda? Nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy a Tv2 perverz emberkísérlete, a Legyen Ön is milliomos! valójában csak egy szimpla átverés, és a műveltségi vetélkedő feltámasztásával a kormányközeli bulvárcsatorna nem a gondolkodás előnyeit reklámozza, hanem valami egészen mást. És a gyanúm beigazolódott. A kvízműsort három hét után lezárták: Palik László csak arra kellett, hogy hangulatba hozza a közönséget, az igazi attrakció a képernyőre tizennégy év után visszatérő Győzike és Bea asszony lett.
Másfél évtized hosszú idő, ennyi ideje hiányoljuk például a hatalomból Gyurcsány Ferencet. És képzeljék el azt a meglepetést és boldogságot, amit a kormány élére visszatérő krimiíró okozna az országnak. Hasonló érzés kerített hatalmába, amikor a Gáspárék címen futó realityre kapcsoltam. Nem véletlen a párhuzam: Győző és Bea legalább annyit tesz a szekértáborokba tömörült társadalom összebékítéséért, mint Ferenc és Klára. Sőt, a Tv2-nek hála, munkájuk messze felülmúlja a DK álompárjának valóságshow-ját.
Új műsoruk az ismert recept szerint készül, úgy tesznek, mintha élnének, de a jelenetek csak nyomokban tartalmazzák a valóságot. A kamera kedvéért kiizzadt hisztikben mégis Ingmar Bergman-i mélységek tárulnak fel: Gáspárék a lelki nyomor egészen változatos formáit tárják a néző elé, aki vagy elkapcsol, vagy ráhangolódik a felszabadult bulihangulatnak álcázott pokoljárásra. Győzike mozgása és mimikája a Kis Grófóra táncoló texasi láncfűrészes gyilkost idézi, a bölcs matrónaként feltűnő Bea asszony pedig tovább játszsza azt a szerepet, amit a kereskedelmi tévés kreatívok a korábbi években felépítettek számára, vagyis úgy tesz, mintha a férje csupán egy kellemetlen és szégyellni való kinövés lenne valahol a hátsó felén.
Kettejük dinamikája mégis, a hiteltelenség és az erőltetett könnyedség ellenére váratlan őszinteséget csempész a szellemi lealjasodásba. A valóságnak álcázott díszletek mögött egy dühösen fortyogó katlan les gyanútlan áldozataira – a közönségre –, akik minél jobban küzdenek ellene, annál erősebben vonzza őket a mélység. Hiába vonul fel a Beavis és Butthead verbális képességeivel és Fásy Ádám zenei ízlésével megáldott baráti kör, a Gáspárék nem hagyja nyugodni az embert. Van itt valami megfejtésre váró titok. Mi más rejtőzne Győzike és Bea melankóliája mögött?
Mert ezekben a karakterben már nem találjuk a korábbi műsorok felszabadultan infantilis családját, akik a sztereotípiákra rájátszva csináltak bolondot magukból és az egész országból. Ezek a bohócok szomorúak. És ettől válik igazán félelmetessé a műsor. Győzikéék veszélyes mélabúja ugyanis észrevétlenül átragad a nézőre is, ami elsőre akár az alkotói szándék ellenében ható negatív tendenciának is tűnhet, de talán pont az ellenkezője igaz. Talán éppen ez a melankólia volt a Tv2 ördögi terve.
Mert hogyan értelmeznénk kapásból a műveltségi vetélkedő helyét átvett szellemi mélyszegénységet? Valószínűleg a kormányközeli médium kormányközeli cinizmusaként: „Kvízműsort akartok? Nesze nektek Győzike! Ezt érdemlitek.” Itt azonban ennél többről lehet szó. A Tv2 nem egyszerűen lenézi a közönséget, formálni is próbálja mindeközben. A rivális csatornától lenyúlt műsor másfél évtizedes hiátusát kihasználva reflektálnak az idő múlására, így állítva ércnél maradóbb emlékművet a NER-nek.
Tizennégy év alatt annyit fejlődött az ország, hogy ideje volt Gáspárék visszatérésének. Csakhogy a folytatás nem hangos diadalmenet, hiába veri fel a Nógrádból Budapestre költözött família egy komplett zenekarral „luxuslakóparkjuk” csendjét, ünnep helyett csak szomorújátékot kapunk. Egy leépült, megfáradt, unalmas és már önmaga paródiájának is kevés showmant és a felhajtás közepette talán még látványosabban unatkozó feleségét. Párosukat pedig tükörként tartja elénk a Tv2: íme, ezek vagyunk mi, ez lett Magyarországból – a csatorna szerint.
Jómódnak álcázott nyomor és vidámságnak hazudott szomorúság: ha a saját szemünknek nem hiszünk, talán a képernyőn keresztül, lassan adagolva hozzászokunk a gondolathoz, hogy a leépülésünk feltartóztathatatlan. És minél tovább nézzük Gáspárékat, a Tv2 társadalmi kísérlete annál sikeresebbnek tűnik: színpompás depresszióban egyesítik az országot. Ezek után kinek van szüksége ennél többre?
Gáspárék hétköznap 21.40-től a Tv2-n
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2024/50. számában jelent meg december 13-án.