Macron: az Oroszország elleni uniós szankciók eredménytelenek

Macron: az Oroszország elleni uniós szankciók eredménytelenek

Emmanuel Macron elnök egy francia hagyományőrzővel november 5-én, a lotaringiai csata helyszínén (Fotó: Reuters/Philippe Wojazer)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Eredménytelenek az Oroszország ellen az ukrajnai válságban folytatott tevékenysége miatt kivetett európai uniós szankciók, és mindenkinek ártanak – jelentette ki Emmanuel Macron az 56. Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián (MSC), változást sürgetve az EU Oroszország-politikájában.

Az MTI híre szerint a francia államfő kiemelte, hogy nem ellenzi a szankciókat, de úgy véli, be kell látni, hogy haszontalanok és mindkét félnek csak ártanak. Ezért is változtatni kell az EU Oroszországgal szembeni „dacoskodásával", amely nem is politika, hanem a hatékonyságot teljességgel nélkülöző rendszer.

„Egyre kevesebbet beszélünk egymással, a konfliktusok viszont sokasodnak, és képtelenek vagyunk megoldani őket. Mivel senki sem akar közvetlenül konfrontálódni Moszkvával, a jelenlegi megoldások pedig eredménytelenek, fordulatra van szükség. Nincs más lehetőség, mint a stratégiai párbeszéd újraindítása"

- mondta Emmanuel Macron.

Hozzátette: a demográfiailag hanyatló és csupán középhatalmi pozíciót megengedő hazai össztermékkel rendelkező Oroszország egyedül nem tud helytállni a világban, Kína hegemóniáját pedig nem fogja elfogadni, de partnerre találhat az EU-ban, ezért úgy kell alakítani a folyamatokat, hogy a közösség „stratégiai opció" lehessen Moszkva számára.

A francia elnök – aki első alkalommal vett részt a biztonságpolitika első számú nemzetközi fórumaként számon tartott MSC-n – kifejtette, hogy az Egyesült Államok egyre inkább visszahúzódik a világpolitikából és átértékeli kapcsolatait Európával, ami a Nyugat gyengülésével jár. Ezt a folyamatot az EU megerősítésével kell ellensúlyozni. „Meg kell erősíteni az unió önállóságát, szuverenitását, korszerűbb, hatékonyabb döntéshozatali rendszerre kell áttérni és közös válaszokat kell adni mindazon kihívásokra, amelyekkel a tagállamok egyedül nem tudnak megbirkózni" – mondta. Ezek között említette a technológiai változásokat, a biztonság- és védelempolitika területét, a migráció ügyét és a klímaváltozást.

Keményebb bevándorláspolitikával próbálkozik Macron | Magyar Hang

A menekültek mellett a szakképzett külföldi munkások számára is megnehezítenék a letelepedést Franciaországban - számoltak be róla a nagy világlapok, köztük a New York Times. Emmanuel Macron a keményebb bevándorláspolitikával kívánja megnyerni azokat a szavazókat, akik egyébként a szélsőjobb felé kacsintgatnának.

A francia elnök szerint nem szükséges valamennyi törekvésben részt vennie az összes tagállamnak. Ehelyett hasznos volna, ha kialakulna egy szűkebb kör, amelynek tagjai gyorsabban, nagyobb lépésekkel haladnak előre, mint a többiek. Hozzáfűzte, hogy a védelempolitikában elengedhetetlennek tartja a közösségből távozott Egyesült Királyság bevonását is, és egyfajta európai biztonsági tanács felállítását.

Emmanuel Macron a többi között az EU bővítéspolitikájáról is szólt. Jelezte, hogy nem ellenzi feltétlenül Albánia és Észak-Macedónia csatlakozását. „Ha kedvező fejleményekről számol be az Európai Bizottság márciusra várható jelentése a tagjelöltek felkészültségéről, akkor el lehet kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat" – mondta.