Az oroszok és a tálibok is cáfolják az afganisztáni vérdíjról szóló sajtóhírt

Az oroszok és a tálibok is cáfolják az afganisztáni vérdíjról szóló sajtóhírt

Szolgálatot teljesítő katona Afganisztánban (Fotó: Pixabay.com)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Donald Trump amerikai elnök vasárnap a Twitteren cáfolta, hogy tájékoztatták volna őt az oroszok által állítólagosan fizetett jutalmakról Afganisztánban, jelentette tudósításában az MTI. „Senki nem tájékoztatott engem, Pence-t (az alelnököt) vagy a kabinetfőnököt, Mark Meadowst az Afganisztánban lévő katonáink elleni úgynevezett orosz támadásokról, ahogyan azt a »meg nem nevezett forrásokra« hivatkozó, hamis híreket gyártó New York Times írta. Ezt mindenki cáfolja és nem követtek el ellenünk sok támadást” – írta az amerikai elnök a mikroblogján.

A The New York Times napilap szombaton arról cikkezett, hogy orosz ügynökök bizalmasan pénzt ajánlottak „az afgán tálibokhoz közeli” lázadóknak azért, hogy amerikai katonákat, vagy az Afganisztánban szolgálatot teljesítő nemzetközi koalíció katonáit megöljék. A lap állítása szerint erről tájékoztatták Donald Trumpot, és állítólag a Nemzetbiztonsági Tanács a Fehér Házban március végén meg is vitatta az ügyet, de nem született válaszreakció.

Oroszország és a tálibok vasárnap határozottan cáfolták mindezt.

Trump egyébként még két bejegyzést szentelt a témának. Az egyikben azt hangoztatta, hogy „senki nem bánt keményebben Oroszországgal, mint a Trump-kormányzat”, hozzátéve, hogy „a korrupt Joe Biden és Obama idején Oroszország Ukrajna fontos részein hajtott végre hatalomátvételt”. A másik bejegyzésben az elnök azt sürgette, hogy a The New York Times tárja fel „névtelen” forrásait. „Fogadok, hogy nem tudják ezt megtenni, ez a »személy« valószínűleg nem is létezik” – írta Trump.

A Fehér Ház a maga részéről szintén tagadta, hogy az elnököt vagy az alelnököt tájékoztatták volna. Az amerikai hírszerző szervezeteket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) új igazgatója, John Ratcliffe nagyon rövid közleményben cáfolta a lap állításait. A kinyilatkoztatások azonban nem vetettek véget a vitának. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke az ABC televízió Ez a hét című vasárnap délelőtti heti politikai vitaműsorában úgy fogalmazott: „Itt valami nagyon nincs rendben. De erre muszáj választ kapnunk.”

Az elnök köztudott diplomáciai célkitűzése, hogy még a ciklusa vége előtt tulajdonképpen megvalósuljon a csapatkivonás Afganisztánból, hogy így tegyen pontot a közép-ázsiai országban a 9/11-es terrortámadások óta tartó háborúnak. Korábban, hektikus tárgyalásokat követően, ahogy arról lapunk is beszámolt, Mark Esper védelmi miniszter aláírt egy megállapodást a tálibokkal, amely megnyitja az utat az amerikai csapatok kivonása előtt. Ugyan sokan bizakodnak, több elemző szerint sok mindennek kellene teljesülnie ahhoz, hogy egy ilyen lépés a lehető legzökkenőmentsebben menjen, illetve, hogy utána – a tálibok újbóli helyzetbe hozásával – ne essen vissza látványosan a térség biztonsága.