25 millió tonna gabona rekedt Ukrajnában
Fotó: Unsplash/James Baltz

Az ENSZ élelmezésügyi szervezete, a FAO tisztségviselői bejelentették, hogy Ukrajna fekete-tengeri kikötőinek orosz blokádja, illetve egyéb infrastrukturális „kihívások” miatt majdnem 25 millió tonna exportra szánt gabona képtelen elhagyni Ukrajnát, és ez hozzájárul a rekord magasra hágó élelmiszerárak emelkedéséhez.

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonatermelője, békeidőkben rengeteg terményt exportál. „Szinte groteszk az a helyzet, amit most Ukrajnában látunk” – mondta Josef Schmidthuber, a FAO egyik igazgatóhelyettese egy bécsi sajtótájékoztatón.

A hamarosan bekövetkező aratási időszakban ráadásul további terményt fognak betakarítani, mert a FAO szerint, a háború dacára az termés nem ígérkezik rossznak. Csakhogy ezt a termést el kéne valahogy juttatni a vevőkhöz.

Félő, hogy nem lesz elegendő tárolókapacitás Ukrajnában a többlettermés számára, ezért „búzafolyosók” nyitását szorgalmazta, amelyeken keresztül, a humanitárius folyosókhoz hasonlóan, ki lehetne juttatni a terményt az országból. Az ötlet életszerűsége erősen kétséges, tekintve, hogy eddig a legtöbb humanitárius folyosót sem tartották tiszteletben az orosz támadók.

Ugyanakkor az orosz katonák valóban tesznek azért, hogy ne kelljen annyi vesződniük a gabona exportával az ukránoknak. Számos forrás szerint ugyanis az orosz támadók tömegével lopják el a tárolt élelmiszert, illetve gabonatároló létesítményeket támadnak és semmisítenek meg. Az ukrán mezőgazdasági minisztérium szerint eddig mintegy 400 ezer tonna búzát raboltak el az oroszok.