A Bank of England nem tudja megakadályozni a recessziót

A Bank of England nem tudja megakadályozni a recessziót

A Bank of England épülete (Fotó: Wikipédia)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

A Bank of Englandnek nincs sok eszköze a brit gazdaság recessziójának elkerülésére, mivel a recessziót az ukrajnai háború okozza – mondta szerdán a brit jegybank kormányzója. Andrew Bailey a londoni alsóház költségvetési bizottságának meghallgatásán kijelentette: továbbra is a brit gazdaság recesszióba süllyedése a legvalószínűbb előrejelzési forgatókönyv.

A Bank of England eddigi pénzügypolitikai lépéseit bíráló nyilatkozatokra reagálva Bailey úgy fogalmazott: nem a jegybank monetáris tanácsa, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnök taszítja recesszióba az Egyesült Királyságot, mivel a brit recessziót „túlnyomórészt” Oroszország ukrajnai háborúja és a háború által felhajtott energiaárak okozzák. Arra a képviselői kérdésre, hogy a jegybanknak van-e elégséges eszköztára, amelyet felhasználhat a recesszió elkerülésére, a Bank of England kormányzója úgy felelt: mivel az ukrajnai háborúnak rendkívül erőteljes átgyűrűző hatásai vannak, „a válasz a kérdésre az, hogy nincs”.

A brit jegybank monetáris tanácsa a múlt hónapban ismertetett legújabb negyedéves pénzügypolitikai jelentésében közölte: felülvizsgált előrejelzése szerint a brit gazdaság az idei negyedik negyedévtől recesszióba kerül, és a recesszió a jövő év egészére áthúzódik. A jelentésben szereplő új prognózis szerint a negyedik negyedévben az éves összevetésű infláció valamivel 13 százalék fölé gyorsul, elsősorban a vártnál is valószínűleg gyorsabban emelkedő háztartási energiaárak miatt.

A Bank of England szerint ebben a környezetben a háztartások adózott reáljövedelme várhatóan meredek ívben zuhan, és emiatt a brit hazai össztermék (GDP) 2022 negyedik negyedéve és 2023 negyedik negyedéve között valószínűleg minden egyes negyedévben visszaesik. A brit jegybank alapeseti prognózisa szerint a brit GDP-érték a legutóbb mért csúcs és a recesszió várható mélypontja között 2,25 százalékkal csökken.

A bank azonban ennek ellenére évtizedek óta nem tapasztalt ütemű kamatemelési ciklusba kezdett az ugyancsak több évtizede nem mért sebességű infláció miatt. A Bank of England – az EU-n kívüli legnagyobb európai gazdaság jegybankja – tavaly december 16-án kezdte a szigorítási ciklust az addigi 0,1 százalékos mélységi kamatrekordról, és eddig 1,75 százalékra emelte alapkamatát.

(MTI)

Címkék: bank of england