A Jeju Air repülőgép-katasztrófáját vizsgáló dél-koreai nyomozók azt közölték, hogy elemzés céljából az Egyesült Államokba küldik a gép fekete dobozát, amelyből egyelőre nem sikerült adatokat kinyerni – írja az AFP.
Mint ismeretes, az ország eddigi legsúlyosabb légi katasztrófája során egy Thaiföldről érkező Boeing 737-800 típusú repülőgép a Szöultól mintegy 288 kilométerre délnyugatra fekvő Muan nemzetközi repülőterén leszállás közben letért a kifutópályáról, majd a kerítésfalnak ütközött. A gépen 181-en utaztak, csak ketten élték túl a balesetet.
„A megsérült repülési adatrögzítőt a belföldi adatkinyerés során helyreállíthatatlannak találták” – mondta Jo Jong-van, Dél-Korea kereskedelmi repülésért felelős miniszterhelyettese. „A mai napon megállapodás született arról, hogy a fekete dobozt az Egyesült Államok Nemzeti Közlekedésbiztonsági Testületével együttműködésben az Államokba szállítjuk elemzés céljából.”
A hírt idéző Telex közlése szerint Jo Jong-van korábban azt mondta, hogy a repülőgép mindkét fekete dobozát sikerült megtalálni, és a pilótafülke hangrögzítőjének eltávolítása már befejeződött. „Az előzetes adatok alapján azt tervezzük, hogy a felvételeket elkezdjük átkonvertálni hangformátumba” – mondta. Ez azt jelenti, hogy a nyomozók hallhatják majd a pilóták kommunikációját egészen a balesetig.
A második fekete doboznak azonban hiányzott a csatlakozója. „A szakértők jelenleg egy utolsó felülvizsgálatot tartanak, hogy meghatározzák, hogyan lehet adatokat kinyerni belőle” – mondta Jo Jong-van.
Hogy pontosan mi okozta a balesetet, azt a hatóságok még vizsgálják. Több teória is felmerült, egyesek szerint madárrajba repülhetett a gép, de több iparági szakértő nem zárja ki, hogy a Boeing 737-800-as műszaki hibája okozhatta a tragédiát.