A tálibok leszögezték: Afganisztán nem lesz demokrácia
Tálib fegyveresek járőröznek Kabulban 2021. augusztus 18-án (Fotó: MTI/AP/Rahmat Gul)

Káosz, vérengzés, vagy konfliktusmentes átmenet? Elbocsátott női újságíró, iskolába visszaengedett lányok. Egymásnak olykor homlok egyenest ellentmondó hírek érkeznek a közép-ázsiai országból, ahonnan továbbra is sokan menekülnének.

Afganisztán nem lesz demokrácia, mert semmiféle alapja nincs ennek a politikai berendezkedésnek ebben az ország – jelentette ki a Reuters hírügynökségnek tálibok egy vezető milicistája, Vahídullah Hasimi. A nemzetközi erők kivonásával párhuzamosan a mai Afganisztán területét napok, órák alatt elfoglaló iszlamista radikális szervezet döntéseiben részt vevő parancsnok szerint „nem esett szó az ország államformájáról, hiszen az a napnál világosabb, mi lesz: a saría, és kész!”

Hasimi arról is tájékoztatott, a tálibok legfőbb vezetője a hittudós Haibatullah Akhunzada lesz. Hadügyi szempontból a jövőre nézve aggasztó lehet az a tájékoztatás, amit a parancsnok tett; a tálibok több, a NATO által kiképzett, az afgán hadseregben szolgáló vadászgép pilótát és katonát megkerestek, hogy csatlakozzanak hozzájuk. Ismert, elvileg a nyugati erők úgy adták át a kabuli vezetésnek a saját hadseregüket, hogy annak volt légiereje is. A hivatalos afgán légierőt augusztus 15-én feloszlatták, ám, hogy mi a helyzet velük, nem nagyon tudni. Korábbi adatok szerint a fegyvernemben 7100-an szolgáltak és 242 légijárművel bírtak.

Külügyminisztérium: kimenekítettek 26 magyart Kabulból
Magyar Hang

Külügyminisztérium: kimenekítettek 26 magyart Kabulból

A magyarok jelenleg Üzbegisztán fővárosában, Taskentben tartózkodnak – közölte szerda késő délután a szaktárca.

Szerdán a közép-ázsiai országból továbbra is rengeteg információ látott napvilágot. Nehéz eldönteni, pontosan mi is a helyzet, hiszen olykor egymásnak homlok egyenest ellentmondó információk látnak napvilágot. Az afgán közmédia egyik női újságírója, Sabnám Davran arról tájékoztatott, hogy megakadályozták őt abban, hogy bemenjen a munkahelyére. Egy Twitterre feltöltött videó szerint a korábban az egyik legismertebb bemondónak számító nőtől a megfelelő belépő és hidzsáb ellenére is megtagadták, hogy belépjen a közmédia épületébe. „A rezsim megváltozott. Te nem jöhetsz ide. Menj haza” – közölte vele az őr. Korábban a tálibok szóvivőjével, Zabihullah Mudzsáhiddal készíthetett interjút a Tolo News női műsorvezetője, Behesta Argand; ez volt az első alkalom, hogy afgán nőnek engedélyezték, hogy interjút készíthessen egy tálibbal.

A tálib hatalomátvétel első pillanatától az egyik legnagyobb kérdés, vajon mi maradhat meg a nők elmúlt 20 évben garantált jogaiból. Járhatnak-e a lányok például iskolába, a nők dolgozni. A tálibok úgy nyilatkoztak, a nők aktívan részt vehetnek a társadalomban, igaz, csak a saría törvénye szerint. Davran esete ennek épp ellentmond. A francia AFP hírügynökség ezzel szemben arról tájékoztatott, hogy az ország egyik nyugati városában, Herátban napokkal a tálibok hatalomátvétele után visszaengedték a lányokat az iskolákba.

BBC: tálibok ellen tüntető tömegbe lőttek a tálibok
Balogh Roland

BBC: tálibok ellen tüntető tömegbe lőttek a tálibok

A hírek szerint több városba is szerveztek demonstrációt a hatalomátvétellel szemben. A dzsalálábádi eseményeknek legalább egy halottja van.

Az ENSZ gyermekszervezete, az UNICEF korábbi jelentése arról szólt, hogy a terepen működő 11 irodájuk közül sehonnan sem jelentettek semmilyen konfliktust a tálibokkal, így a lányok iskolába járásával kapcsolatban sem. Igaz, hozzátették, az első napok optimizmusa nem jelent semmit, ők továbbra is óvatosságra intenek. Az ENSZ – amelynek 300 külföldi, és 3 ezer helyi munkatársa dolgozik Afganisztánban – egyébként nem sokkal később arról tájékoztatott, a nemzetközi kontingens száz munkatársát átvezénylik Kazahsztánba.

Miközben korábban sokat beszéltek a személyi és vagyonbiztonságról, komoly incidens látott napvilágot a szerdán több, elsősorban Afganisztán keleti városaiba meghirdetett tálibellenes tüntetések egyikéről. A BBC arról adott ki videót, hogy a tálibok Dzsalálábádban belelőttek a tömegbe, és az oszlatásnak legalább egy halálos áldozata volt. A tálibok közben arról tájékoztattak, hogy több, a munkáját végző újságíróval rosszul bánhattak a kabuli reptér körül és Dzsalálábádban. A konkrétumok említése nélkül a tálibok kulturális ügyekért felelős helyettes vezetője, Ahmadullah Vaszik arról beszélt, utánajárnak, pontosan mi történt. „Hiszünk a szólásszabadságban és hogy az újságíróknak be kell mutatniuk az igazságot... nagyon sajnáljuk a (velük történt) incidenst” – nyilatkozta a tálib illetékes.

Több ország és az EU közös nyilatkozatot adott ki a nők védelmében
Magyar Hang

Több ország és az EU közös nyilatkozatot adott ki a nők védelmében

Magyarország nincs az aláírok között.

A kabuli reptéren közben tovább folytatódott a nyugati katonák, állampolgárok és a helyi afgán segítőiket célzó tömeges evakuálás. A híradások egész nap kaotikus állapotokról jelentettek. A nap folyamán többek között, francia, holland, német, spanyol, cseh, lengyel és szlovák gépek is vittek ki embert, ahogy a Külügyminisztérium szerint egy magyar gép is kivitt 26 magyart Afganisztánból. A fejetlenséget jól illusztrálja, hogy a szerdai három holland gépből az egyiknek úgy kellett felszállnia, hogy egy ember sem volt a fedélzetén. A repteret elvileg az amerikaiak biztosítják, ám Pentagon közlése szerint a felszállni nyomakodó utasok között kialakuló tumultusok miatt ismét figyelmeztető lövéseket kellett leadniuk a levegőbe.

A tájékoztatás szerint a nem halálos figyelmeztetésbe senki nem vesztette életét, ahogy sérültről sem érkezett hír. Jelenleg 4500 amerikai katona felügyeli az evakuálási folyamatot, 700 újabb fog majd hozzájuk csatlakozni. A hollandok szerint ha az elkövetkezendő 48-72 órában nem sikerül mindenkit kihozni, akkor akik utána maradnak, nagy bajba kerülhetnek. Az összesítés szerint egyébként szerdán a franciák 25 franciát és 184 nekik dolgozó helyit menekítettek ki. Prága 87 csehet és egy tucat helyit, a lengyelek 50. főként afgán hoztak ki légi úton Kabulból. A britek összesen 700 ember indítottak útnak az Egyesült Királyságba.

169 millió dollárral lépett le az elnök Afganisztánból
Magyar Hang

169 millió dollárral lépett le az elnök Afganisztánból

Az Egyesült Arab Emirátusok külügyminisztériuma szerint Asraf Gáni náluk van.

A tálibok a Twitteren közben arról tájékoztattak, hogy szabadon engednek minden politikai foglyot. Haibatullah Akhunzada általános amnesztiát hirdetett, a tartományi kormányzóknak ezért mindenféle korlátozás és feltétel nélkül csütörtöktől minden politikai okokból börtönben ülő személyt szabadon kell engedniük – írták. Hozzátették, ez vonatkozik az ellenállás miatt letartóztatott és elfogott afgán haderő katonáira is. A tálibok egyébként már korábban átvették az irányítást a nagyobb börtönök felett, és a hatalomátvétel során már több ezer személyt bocsátottak szabadon.

Irán már lezárta a határait

A tálibok visszatértének első pillanatától újra téma lett a felpörgő migráció kérdése, s az elmúlt napok jól mutatták, az afganisztáni események ismét komoly kihívás elé állíthatják többek között Európát. Elsősorban nem a NATO-csapatokkal együttműködőkről van elsősorban szó, hanem azokról tízezrekről, akik a tálibok elől kívánnak elmenekülni. Az első hullám Európa felé – ha nem légi útról van szó – értelemszerűen Iránon át vezethet.

Ezt Teheránban is érzékelték, ugyanis az iráni belügyminisztréium közölte, lezárták az afgán határt. Az állami Mizan hírügynökségnak a határőrizetért felelős vezető, Huszein Kasemi úgy nyilatkozott, a teljes határszakaszon visszafordítják az Afganisztánból érkezőket. Néhány nappal korábban az iráni kormány arról beszélt, az afgánoknak a határon menekülttábort létesítenek. Az ENSZ tavaly októberi összesített adatai szerint Iránban mintegy 780 ezer afgán menekült él.

Közben az Európai Bizottság belügyekért felelős biztosa arról beszélt, az EU-tagállamoknak növelniük kellene betelepítési kvótájukat. Az MTI által is idézett Ylva Johansson szerint az instabil afganisztáni helyzet valószínűleg a migrációs nyomás növekedéséhez vezet, ezért minden lehetséges forgatókönyvre fel kell készülnünk. A biztos hangsúlyozta: nem szabad megvárni, amíg a menekültek megérkeznek az Európai Unió külső határaihoz, meg kell akadályozni, hogy az embercsempészek által működtetett nem biztonságos és ellenőrizetlen útvonalakon keresztül elinduljanak Európa felé. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy a közvetlen veszélyben lévő embereket – az afgán újságírókat, a civil szervezetek dolgozóit, különösen a nőket – nem lehet sorsukra hagyni.

– Támogatnunk kell a lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereket a nemzetközi szervezetekkel, és segítenünk kell nekik visszatérni otthonaikba, amint a körülmények lehetővé teszik ezt – húzta alá. Johansson felszólította az uniós tagállamokat hogy „növeljék betelepítési kvótájukat és kínáljanak több legális bevándorlási lehetőséget” azok számára, akik nemzetközi védelemre szorulnak, különös tekintettel a nőkre és a fiatal lányokra. – Ez tükrözné az új migrációs és menekültügyi paktumban meghatározott átfogó és kiegyensúlyozott migrációs megközelítésünket – tette hozzá.

A biztos rámutatott arra is, hogy afgán állampolgárok jelentős része már az elmúlt években a szomszédos országokba menekült, ezért a befogadó közösségek segítésére az EU 250 millió euró összegű támogatást nyújtott. – A támogatást a helyzet alakulásával párhuzamosan fokoznunk kell – hangsúlyozta. Az Európai Bizottság statisztikái szerint Afganisztánban több mint 3 millióan kényszerültek lakhelyük elhagyására az elmúlt két esztendőben. Legtöbben a vidéki területekről menekültek a fővárosba, Kabulba, 80 százalékuk nő és gyermek.