
Csütörtök este Isztambulban lép pályára a magyar válogatott (ráadásul ez az ezredik mérkőzés a csapat 1903 óta íródó történelmében), de a találkozót súlyos belpolitikai események árnyékolják be. Miközben a török nagyvárosban négynapos gyülekezési tilalmat vezettek be, és a legtöbb közösségi médiát is korlátozzák, a magyar szurkolók éppen a tüntetésekről is híres Taksim téren gyűlnek össze délután háromkor, hogy onnan a török rendezők buszokkal szállítsák őket a híres Galatasaray csapatnak is otthont adó stadionba. Az is kérdéses, hogy a meccsnek helyt adó, 52 ezres Rams Parkban a hazai szurkolók a focira fognak-e koncentrálni. A mérkőzés egyébként magyar idő szerint 18 órakor kezdődik.
Szerda este helyi idő szerint negyed nyolckor landolt a török fapados társaság budapesti járata az Isztambul ázsiai oldalán lévő reptéren. Fedélzetén rengeteg magyar szurkolóval, akik előbb hangos Ria-ria-Hungária! rigmussal köszönték meg a pilótának a sikeres földet érést, de aztán belekezdtek egy kevéssé szalonképes biztatásba az egymást orális örömökben részesítő balkáni csapatokról.
Metróval érkeztem be a belvárosba, és túlzás lenne azt mondani, hogy a török nagyváros focilázban ég a csütörtöki meccs miatt. Egészen más a probléma: a török hatóságok őrizetbe vették Isztambul polgármesterét, néhány nappal azelőtt, hogy elnökjelöltnek választotta volna az ellenzék. Ekem Imamoglu már második ciklusát tölti a nagyváros élén (pártja, a CHP Ankarában is megnyerte a helyhatósági választásokat), és a 22 éve hatalmon lévő Recep Tayyip Erdogan elnök egyik legerősebb politikai riválisának tartják. Most mégis egy rendőrörsön töltötte az éjszakát – az ügyészek korrupció és „terrorista csoport segítése” miatt állították ki a letartóztatási parancsot és egy bűnszervezet vezetésével gyanúsítják. A rendőrség a nyomozás részeként összesen közel száz embert – köztük politikusokat, újságírókat és üzletembereket – vett őrizetbe. A polgármester egy videóban (amelyet közvetlenül a letartóztatása előtt vett fel) arról beszélt, hogy határozottan kiáll Törökország népe és mindazok mellett, akik világszerte kiállnak a demokrácia és az igazságosság érdekében. Később az X-en arról írt, hogy Törökország népe válaszolni fog az ellene irányuló „hazugságokra és csapdákra”.

Bár a hatalom azonnal négynapos gyülekezési tilalmat rendelt el, a letartóztatás hírére kormányellenes tüntetések kezdődtek. Már voltak összecsapások a tüntetők és a rendőrség között, és a hatóságok a dolgok eszkalálódását úgy próbálják megakadályozni, hogy korlátozták a közösségi médiához való hozzáférést is: én például csak tegnapi posztokat látok a saját Facebook-falamon, és a messenger üzeneteim negyedórás csúszással mennek el. A brit székhelyű Netblocks internetfigyelő szervezet szerdán közölte, hogy Törökország szigorúan korlátozta a hozzáférést az X-en, az Instagramon, a TikTokon és a YouTube-on is. Utóbbit magam is tapasztaltam: este a hotelszobában nem tudtam megnézni Ficsor kolléga legújabb Kultúrtáját sem. Éjjel derült ki az is, hogy szerencsém volt a metróval: a nagy egyetemeket érintő vonalakat lezárták, hogy a diákok ne tudjanak olyan könnyen tüntetni menni.

Politikai elemzők azt mondják: a mostani letartóztatás az elmúlt hónapokban országszerte végrehajtott, ellenzéki politikusokat, önkormányzatokat, újságírókat és a celebeket érintő nagyszabású leszámolás-sorozat része. Ráadásul a polgármester letartóztatására egy nappal azután került sor, hogy az Isztambuli Egyetem érvénytelenítette Imamoglu diplomáját – állítólag 1990-ban (!) szabálytalanul iratkozott át egyik karról a másikra, és ezt most vették észre. Nyilván az merő véletlen, hogy a török alkotmány szerint az elnököknek – és így az elnökjelölteknek is – felsőfokú végzettséggel kell rendelkezniük ahhoz, hogy hivatalukat betölthessék. A belpolitikai válság nem tesz jót a helyi fizetőeszköznek sem: szerdán a török líra rövid időre történelmi mélypontra zuhant az amerikai dollárral szemben. Szóval ilyen körülmények között érkezett meg szerda délután a magyar válogatott a török nagyvárosba. Marco Rossi szövetségi kapitány rossz hírekkel kezdte a mérkőzést megelőző utolsó sajtótájékoztatót: a válogatott Sallai Roland sérülés miatt el sem utazott Törökországba, pedig ő a Galatasaray játékosaként „hazai pályán” léphetett volna a gyepre a Rams Parkban. Az újonc Dárdai Bence is sérüléssel bajlódik, sőt a kapus Gulácsi Péter sem edzett a csapattal. A mrkőzés (és annak visszavágója, amelyet vasárnap rendeznek Budapesten) egyébként arról dönt, a két válogatott közül melyik szerepelhet idén a Nemzetek Ligája legerősebb, A jelű osztályában.