Adókihágás miatt menesztette a Konzervatív Párt elnökét a brit kormányfő

Adókihágás miatt menesztette a Konzervatív Párt elnökét a brit kormányfő

Nadhim Zahawi, a YouGov közvélemény-kutató társalapítója pénzügyminiszterré történt kinevezésekor, 2022. július 5-én távozik a londoni kormányfői rezidenciáról (Fotó: Simon Dawson/No 10 Downing Street/UK Government/Flickr)

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Adójogi kihágás miatt menesztette vasárnap Rishi Sunak brit miniszterelnök a kormányzó brit Konzervatív Párt elnöki tisztségéből Nadhim Zahawit – írja tudósításában az MTI. Mint megjegyzik, a toryk elnökének jórészt adminisztratív jellegű tisztsége nem azonos a mindenkori miniszterelnök – jelenleg Rishi Sunak –, illetve ellenzéki időszakokban a miniszterelnök-jelölt által betöltött pártvezetői poszttal. A pártelnöki tisztség betöltője ugyanakkor rendszerint a brit kormány vagy az árnyékkormány magas rangú tagja tárca nélküli miniszteri, illetve miniszterjelölti beosztásban.

Zahawi menesztésének előzményeként a kormányfő által kezdeményezett etikai vizsgálat vezetője, Sir Laurie Magnus – a miniszteri magatartási normák és a kormánytisztviselők érdekeltségeit szabályozó előírások betartását felügyelő testület vezetője – vasárnap előterjesztett jelentésében megállapította: Zahawi nem számolt be a brit adóhivatallal lezajlott vitájáról és a hivatal által rá kiszabott mulasztási bírságról, amikor tavaly nyáron a kettővel ezelőtti miniszterelnök, Boris Johnson kinevezte őt pénzügyminiszterré, amely tisztségében Zahawi amúgy az adóhivatal tevékenységét is felügyelte.

A vizsgálat szerint Zahawi a következő két miniszterelnököt, Liz Trusst és Rishi Sunakot sem tájékoztatta az ügyről. Az adóvita jóval korábbra nyúlik vissza. Nadhim Zahawi a 2000-ben létrehozott, mára Nagy-Britannia legnagyobb közvélemény- és piackutató cégcsoportjává fejlődött YouGov társalapítója volt, az elmúlt hetekben megjelent brit sajtóértesülések szerint azonban az őt megillető alapítói részvénycsomagot egy olyan gibraltári bejegyzésű alapban helyezte el, amely szüleinek érdekeltsége volt. A sajtóbeszámolók nyomán Zahawi elismerte, hogy adójogi szempontból ez „gondatlanság” volt, de azt tagadta, hogy adóelkerülési célból választotta volna ezt a befektetési konstrukciót.

Az adóhivatal azonban megbírságolta a politikust, és bár a pénzbüntetés összege nem derült ki, egyöntetű sajtóértesülések szerint több millió fontról van szó. A BBC brit közszolgálati médiatársaság úgy tudja, hogy a Zahawi által utólagosan befizetett adóhátralék és a bírság együttes összege elérte az ötmillió fontot (2,2 milliárd forint).

Rishi Sunak miniszterelnök a miniszteri magatartási normák súlyos megsértésével indokolta Zahawi felmentését a Konzervatív Párt elnöki tisztségéből. A brit kormányfő ugyanakkor a menesztést bejelentő vasárnapi levelében elismerően szólt Zahawi korábbi tevékenységéről, mindenekelőtt arról a munkáról, amelyet a politikus egészségügyi államtitkárként a koronavírus-járvány elleni nagy-britanniai oltási kampány elindításában és irányításában végzett.

A kormányfőnek küldött válaszában Zahawi nem tért ki közvetlenül a vizsgálat megállapításaira, ugyanakkor kifogásolta a sajtó magatartását, külön kiemelve az egyik lap minapi szalagcímét, amely szerint „szorul már a hurok” az ő nyaka körül.