Így bukott el az álhírpápa
Alex Jones 2024. június 16-án (Fotó: AFP via Europress/Jeff Kowalsky)

Van olyan, ami rosszabb még a bukásnál is, főleg, ha valaki álhírekre szakosodott: ha nevetségessé válik. Márpedig januártól ez a sors vár a hírhedt Alex Jonesra, aki konteós körökben jelenleg még legenda, de rövidesen kínossá fog válni a legelvakultabb hívei számára is. Lássuk a részleteket, mert igen érdekesek.

November 14-én az amerikai média váratlan hírről számolt be: a The Onion szatirikus honlap árverésen elnyerte az álhíreket és összeesküvés-elméleteket terjesztő, csődbe ment jobboldali Infowars című kiadvány megvásárlását. Az új tulajdonos januárban újra is indítja, és a szélsőjobboldali média paródiájává teszi. Alex Jones, az Infowars alapítója és az összeesküvés-elméletek ismert terjesztője tagadja a vásárlás tényét, és szövetségi szintű vizsgálattal fenyegeti a The Oniont.

Ki az az Alex Jones?

Jones az egyik legismertebb internetes személyiség az Egyesült Államokban. Pályafutását az 1990-es években a texasi ACTV-nél kezdte. A fiatal és energikus Jones-t karizmája és magabiztossága miatt kedvelték a producerek. Már 22 évesen megbízták, hogy saját, összeesküvés-elméletekről szóló műsorát vezesse. Jones többek között azt állította, hogy az amerikai űrhajósok soha nem szálltak le a Hold felszínére, és az 1969-es dokumentumfilm-felvétel Armstronggal egy Hollywood által készített hamisítvány. 1996-ban Alex Jones elhagyta a csatornát, és a népszerű texasi KJFK rádiócsatorna műsorvezetője lett. Ott ugyanazt csinálta, mint korábban – különböző összeesküvés-elméleteket terjesztett, többek között a világkormányról. 1997-re hűséges törzsközönséget szerzett.

A dolgok jól alakultak számára. A KJFK Jones-nak köszönhetően még népszerűbb lett, ő rádiós sztárrá vált, és összeesküvés-elméletekről csevegett texasi politikusokkal. Az Austin Chronicle olvasói 1999-ben a város legjobb műsorvezetőjének választották. De ugyanebben az időszakban elbocsátották a KJFK-tól. A hivatalos indok az volt, hogy elriasztotta a hirdetőket. Ő maga úgy vélte, hogy ami vele történt, az a kormány és a titkosszolgálatok műve volt.

Alex Jones rájött, hogy radikális nézetei miatt a mainstream médiában nem fog karriert befutni. Illegalitásba vonult tehát, és létrehozta az Infowarst, amelynek nevében konteós videókat küldött előfizetőinek. Jones később létrehozott egy azonos nevű weboldalt, és elindított egy rádióműsort, a The Alex Jones Show-t. A műsorvezető gyorsan nagy népszerűségre tett szert, és messze Texas határain túl is ismertté vált. Ehhez az is hozzájárult, hogy az Infowars volt az egyik első nagy összeesküvés-elméleti oldal az Egyesült Államokban.

Alex Jones 2001-ben, a szeptember 11-i támadások után még népszerűbbé vált. Kételkedett abban, hogy az al-Kaida áll a támadás mögött, így George W. Busht és a hírszerző ügynökségeket kezdte hibáztatni. Ezt követően sok állam megtagadta a műsorához szükséges rádiófrekvenciák kiadását. A következő 15 évben egyre befolyásosabb műsorvezető lett. Infowars című műsora vetekedetett az olyan „hagyományos média-oldalak” népszerűségével, mint a CNN és az NBC. Különösen népszerűvé vált Barack Obama 2008-as megválasztása után. A republikánusok támogatói aktívan keresni kezdték az alternatív információforrásokat, amelyek osztják az értékeiket. És míg a Fox News Channel igyekezett visszafogott hangnemet megütni, Alex Jones azt mondott az adásban, amit akart. A több tízezer hallgatóból először százezrek, majd milliók lettek.

Meglenne a propaganda ellenszere? „Álhírvakcinával” oltják be az elmét
Molnár Csaba

Meglenne a propaganda ellenszere? „Álhírvakcinával” oltják be az elmét

A szociálpszichológusok évtizedek óta próbálják megtalálni a propaganda manipulációinak ellenszerét. Az egyik leghatásosabbnak tűnő beavatkozást az immunizálás analógiájaként dolgozták ki.

Az Infowars az amerikai politikából kiábrándult embereket gyűjtötte maga köré. Jones pedig fokozatosan világhírű lett. 2016-ban érte el hírnevének csúcsát, amikor – pályafutása során először – támogatta a két elnökjelölt egyikét. Trumpot azért kedvelte, mert úgy látta: kívül áll a rendszeren és nincs politikai tapasztalata. Az összeesküvés-elméletek mestere dühösen kampányolni kezdett a republikánus jelölt mellett. Trump maga is sikeresen alakította ki a fennálló berendezkedéssel szembemenő ember képét, és végül megkedveltette magát az amerikai konzervatívokkal – Jones fő közönségével. Az ezzel járó népszerűség katasztrófának bizonyult Alex Jones számára. Míg korábban csak a konzervatív összeesküvés-elméletek hívei tudtak róla, a választások után mainstream figurává vált. Trump eközben 2017 körül felhagyott azzal, hogy Jones-szal beszélgessen és az Infowarsra hivatkozzon.

Jones álma egy konzervatív elnökről, aki szembeszáll a „mélyállammal”, valóra vált. Trump alatt azonban a karrierje elindult lefelé a lejtőn. Botrányba keveredett, mert azt állította: a parklandi iskolai lövöldözés csak színjáték volt. Először kitiltották a YouTube-ról, majd a Facebookról, az Apple Podcastsról és a Spotifyról. A Google pedig 2020-ban eltávolította az Infowars alkalmazást a Google Playről, mert álhíreket közölt a koronavírus-járványról.

Jelenleg Jones tekintélye a médiában rosszabbul áll, mint valaha. Bukásának fő oka egy összeesküvés-elmélet volt a Sandy Hook Általános Iskolában történt tömeggyilkosságról. A műsorvezető azt sugallta, hogy az egészet az FBI rendezte, és a gyerekek csak úgy tettek, mintha halottak lennének. 2018-ban a meggyilkolt gyerekek hozzátartozói és az iskola dolgozói beperelték az Infowars alapítóját. Négy évvel később connecticuti és texasi bírák bűnösnek találták, és 965 millió dollárra büntették. 2022 decemberében Alex Jones csődöt jelentett, és elkezdte pénzzé tenni a vagyonát – köztük az Infowars-t –, hogy kifizesse a kötelezettségeit. Addigra már elismerte, hogy a Sandy Hook-i mészárlás valós volt.

Alex Jones elismerte, hogy a Sandy Hook-i iskolai lövöldözés valóban megtörtént
Nádasi Balázs

Alex Jones elismerte, hogy a Sandy Hook-i iskolai lövöldözés valóban megtörtént

Mindezt az után, hogy az iskolai mészárlásban meghalt gyerekek szülei 150 millió dollárra perelték őt.

Mi az az Onion?

Az Onion egy szatirikus weboldal, amely humoros híreket talál ki aktuális témákról. Magyar nyelvterületen a megfelelője talán a Hírcsárda lenne. Eredetileg nyomtatott újságként indult, de 1999-ben átalakították online kiadvánnyá. Mostanra különösen népszerűvé vált az X-en: a felhasználók a Hírcsárdához hasonlóan azzal viccelődnek, hogy az Onion paródiahírei gyakran életre kelnek. Az oldalnak több mint 11,4 millió olvasója van.

2024. november 14-én az Onion nyilvánosan bejelentette, hogy megnyerte az Infowars megvásárlására kiírt aukciót. Ezt akár egy újabb paródia-cikknek is vehették volna az olvasók, de a hír igaznak bizonyult. Kiderült, hogy a kiadvány vezérigazgatója, Ben Collins már hónapok óta fontolgatta az Infowars megvásárlását. „Az Onion büszke arra, hogy felvásárolhatja az Infowars-t, és alig várjuk, hogy folytathassuk a legendás hagyományt, miszerint addig ijesztgetjük hazugságokkal az oldal felhasználóit, amíg azok le nem mondanak a pénzükről. Vagy a bitcoinjaikról, azokat is elfogadjuk” – nyilatkozta Collins.

Mielőtt részt vettek volna az árverésen, a kiadvány alapítói konzultáltak a Sandy Hook-mészárlás áldozatainak hozzátartozóival, és megkapták a hozzájárulásukat a vásárláshoz. Az Onion által fizetett pontos összeg, amellyel az árverésen licitált, nem ismert. De a hírek szerint legalább több millió dollárról van szó. A pénz nagy részét az iskolában meggyilkolt gyerekek hozzátartozói kapják.

Az Onionnak ambiciózus tervei vannak az Infowars-szal, az oldal új verziója 2025 januárjában indul. A kiadvány az összes összeesküvés-elméletet, köztük Jones-t is parodizálni kívánja. „Az a célunk, hogy néhány éven belül az emberek úgy gondoljanak az Infowarsra, mint a létező legnevetségesebb és leghülyébb oldalra. Korábban csak a leghülyébb oldal volt” – mondta Collins az Associated Pressnek adott interjújában.

Jones nyíltan tiltakozik az üzlet ellen. Pénteken, egy nappal az árverési eredmények után a műsorvezető újra megnyitotta az Infowars-t, és emelt hangon élő közvetítésbe kezdett. Bejelentette, hogy továbbra is harcolni fog a kiadványáért, és nem engedi, hogy az Onion birtokba vegye azt. Azt is állította, hogy az árverési eredmények – mármint szerinte – manipuláltak voltak. November 16-án Ben Collins válaszolt. Szerinte Jones dezinformációt terjeszt, és az árverést valóban az Onion nyerte meg. A következő meghallgatás, amelyen megerősítik az üzlet eredményét, november 25-én lesz. A bíróság várhatóan az Onion mellé fog állni.

A jelek szerint Jones valóban elveszíti az Infowars-t. Valószínű, hogy egyedül kell megbirkózzon a problémákkal. És ennek jó oka van: még a konzervatív republikánusok mércéjével mérve is túl veszélyessé vált. Alex Jones a jelenlegi alternatív valóságban felesleges elem, csökevény. Az összeesküvés-propagandának már nincs szüksége külön kiadványra vagy hivatalos vezetőre. Az intézményrendszer ellenfelei pedig maguk is mainstreammé váltak, nincs szükségük többé földalatti médiára. Alex Jones ideje lejárt – és öröksége csak viccek tárgyaként marad fenn a történelemben.

Így bukott meg a konteók pápája. Túl messzire ment, annyira, hogy hívei közül senki sem állt mellé. Bár... jobb szó erre, hogy Jones elavult. Az álhír-termelés mostanra kinőtte a kisipari manufaktúrák időszakát, már régen a nagyipari tömeggyártás korába lépett.

Forrás: https://novayagazeta.eu/articles/2024/11/17/lukovye-voiny 

A cikk az Európai Unió finanszírozásával készült. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az EACEA nem vonható felelősségre miattuk. A Magyar Hang nem részesült a támogatásból, csak felületet biztosít a cikknek.

Képernyőkép 2024-10-17 150009