Az Aszad-rezsim ellenfelei elfoglalták Aleppó nagy részét, a szíriai hatalom egyre inkább defenzívába szorul – derült ki szombaton az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) közléséből. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) és a vele szövetséges szervezetek kormányépületeket, börtönöket is elfoglaltak, a közlésük szerint pedig a kormányzó, a rendőrség és a biztonsági erők parancsnokai is kivonultak a belvárosból. Oroszország eközben ismét bombákat kezdett szórni a szír lázadókra, nyolc év után most először.
A szíriai hadsereg ezt követően arról beszélt, hogy csupán átmenetileg vonja ki csapatait, hogy aztán ellenoffenzívát indítson a terroristának tekintett erők ellen. Az Aszad-rezsim most először volt kénytelen elismerni, hogy a HTS-nek sikerült betörnie Aleppóba.
A helyi keresztény közösségek tagjai is menekülni kényszerültek, az ő képviselők az X-en arról írtak: betörtek a városba ismét az Iszlám Államhoz vagy Al-Kaidához tartozó terroristák, a pusztítás pedig keresztény templomokat is érintett. Az Iraki Keresztény Alapítvány szombaton arra hívta fel a figyelmet, hogy a várost elfoglaló iszlamisták máris elkezdték eltávolítani a karácsonyi dekorációkat, illetve lefejezni az elfogott katonákat. A szervezet kritikusan jegyezte meg, hogy eközben a nyugati média üdvözli a terroristákat, és „a »lázadók« propagandakifejezést használja az elnevezésükre”.
Az offenzíva szerdán indult, a harcokban eddig 311-en vesztették életüket, köztük a HTS és szövetségesei részéről 183 fő, a kormányhadsereg 100 katonája, továbbá 28 polgári személy. Az ENSZ adatai szerint a támadás következtében tizennégyezren menekültek el az otthonukból.
Az országot évtizedek óta vezető Aszad-rendszer ellen 2011-ben robbant ki felkelés. A rezsim ellen fellázadtak mérsékeltebb erők, ahogy iszlamista szélsőségesek is, utóbbiak az Iszlám Állam vezetése alatt. Az ellenállók gyakran egymással is konfliktusban álltak. Az Egyesült Államok a kurdokat és a demokratikus erőket támogatta, míg Oroszország és Irán az Aszad-rendszert.
A 2010-es évek végére Aszad katonáinak sikerült az ország háromnegyed részét visszafoglalniuk. Aleppóban 2012 és 2016 között folytak harcok, Aszad erőit orosz légicsapások is segítették. A négy év alatt több mint húszezer civil vesztette életét.
Az iszlamisták 2020-ra visszaszorultak az ország északnyugati részébe, de az elmúlt időszakban újra mozgolódni kezdtek, és úgy tűnik, erre az Aszad-rezsim nem is igazán volt felkészülve. Az előbbieknek így szinte ellenállás nélkül sikerült átvenniük a hatalmat. Persze, ahogy a hatalom ígérte is, a véres harcok nyilvánvalóan folytatódnak, ismét ezrek halálát okozva, illetve tömegeket késztetve menekülésre.