Felértékelődhet az azeri gáz szerepe a jelenlegi helyzetben

Felértékelődhet az azeri gáz szerepe a jelenlegi helyzetben

Fotó: Unsplash/Selim Arda Eryilmaz

Támogassa a Magyar Hangot!

Legyen Ön is előfizetőnk, rendelje házhoz a Magyar Hangot! Ha más módon támogatná a lapot ebben a nehéz helyzetben, azt is megteheti (PayPal és bankkártya is)! Köszönjük! ELŐFIZETEK

Miközben az Oroszország által indított háború komoly következményekkel járhat a globális és különösen az európai energiaellátásra, a jelentős gáztartalékkal rendelkező Azerbajdzsán profitálhat a helyzetből. Az Asiatimes-on megjelent cikk szerint a Transz-adriai gázvezetéken 2020 novembere óta érkezik az azeri gáz, a bakui energiaügyi minisztérium közlése szerint 2021-ben kilencmilliárd köbméter földgázt exportáltak Európába. Igaz, mindez egyelőre elenyésző mértékű az orosz gázhoz képest, jelenleg az EU ugyanis 169 milliárd köbméter gázt importál Oroszországból. Azerbajdzsánnak azonban hosszú távú exportnövekedési stratégiája van az európai piacra nézve. Teljes energiafogyasztásának kétharmadát adja a földgáz, ha azonban sikerül növelnie a megújuló energiaforrásokból előállított villamos energia termelését, több gázt tud majd exportálni. 

Az azerbajdzsáni energiaügyi minisztérium képviselője azért sietett leszögezni, miközben nagyobb szerepet kívánnak betölteni az európai energiabiztonsági struktúrában, nem akarják helyettesíteni senki piaci részesedését.

A cikk szakértője szerint Baku valószínűleg arra törekszik, hogy a jövőben egyensúlyba hozza energia- és politikai kapcsolatait minden fontos szereplővel. Az EU a közelmúltban kétmilliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot különített el Azerbajdzsánnak, ugyanakkor február 22-én Ilham Aliyev bakui elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségesi együttműködési megállapodást írt alá. A megállapodás értelmében a két ország el kívánja mélyíteni az együttműködést az üzemanyag- és energiaszektorban, többek között az olaj- és gázmezők feltárása és fejlesztése, valamint az energiaforrások szállítása terén. 

A jelenlegi háborús helyzetben sok európai ország reméli, hogy alternatívákat talál az orosz gázra, sőt Kijevet is érdekelné az azeri gáz, bár ennek a jelenlegi helyzetben nincs realitása. 

Virgil Popescu román energiaügyi miniszter kedden közölte is, hogy hazája új lendületet adna a román-azeri energetikai együttműködésnek, ezért Bakuba látogatott, hogy „konkrét együttműködésekről” tárgyaljon.

A háború eseményeiről szóló percről percre tudósításunkat ITT olvashatja.

 

 

„Ha Rákay Philip nem sértődik meg, én régebb óta tervezem a Petőfi-filmem”

„Ha Rákay Philip nem sértődik meg, én régebb óta tervezem a Petőfi-filmem”

Ha Petőfi egyszer csak felbukkanna 2024-ben, Orbán Viktornak nem is kellene olyan nagyon erőlködnie, hogy meggyőzze őt a NER igazáról – mondta a költő visszatéréséből féktelen szatírát gyártó animátor, aki szerint az alkotását talán még Bayer Zsolt is nevetgélve nézné. A YouTube-on két hete bemutatott videó nagyot megy, eddig több mint 110 ezren látták, és hamarosan jön a folytatás. Mitől különleges hely a Szondi utca, hogyan fordul „a teremtője” ellen Petőfi, mi a baj Gyurcsánnyal, miért gesztikulál olyan hevesen Tölgyessy Péter és hogyan lett ekkora a siker a videó? Erről kérdeztük az animáció alkotóját, aki örül a pozitív visszajelzéseknek, bár felkészült az ellenkezőjére is, őrzi anonimitását, a közönségtől pedig csak madártejet vár támogatásként.