Az Egyesült Államok bezárja kijevi nagykövetségét
Antony Blinken amerikai külügyminiszter (Fotó: Antony Blinken Facebook-oldala)

Az Egyesült Államok bezárja kijevi nagykövetségét mielőtt egy esetleges orosz invázió megtörténne Ukrajnában – jelentette be közleményében Antony Blinken amerikai külügyminiszter. – Az orosz haderő felvonulásának drámai felgyorsulása miatt ukrajnai nagykövetségünket ideiglenesen áthelyezzük Kijevből Lvivbe – fogalmazott, hozzátéve, hogy a Biden-kormány továbbra is kapcsolatban áll az ukrán politikai vezetéssel és „intenzív diplomáciai erőfeszítéseket folytat, hogy enyhítse a válságot”.

Blinken kiemelte, hogy a mostani lépések csak óvintézkedések, és az Egyesült Államok elkötelezettsége Ukrajna szuverenitása és területi integritása iránt rendíthetetlen. A külügyminiszter egyúttal ismét felhívta a figyelmet, hogy továbbra is a diplomáciai megoldásra törekszenek. – Kapcsolatban állunk az orosz kormánnyal, Biden elnök felhívta Putyin elnököt, én pedig tárgyaltam Lavrov külügyminiszterrel – közölte, majd hozzátette: „bízunk benne, hogy munkatársainkat visszaküldhetjük a (kijevi) nagykövetségre, amint a körülmények lehetővé teszik”.

A tárcavezető felhívta az Ukrajnában tartózkodó amerikai állampolgárok figyelmét arra, hogy regisztráljanak a külügyminisztériumnál és tájékozódjanak a biztonsági helyzettel kapcsolatos új fejleményekről. A Biden-adminisztráció a múlt héten arra szólította fel a még Ukrajnában tartózkodó amerikaiakat, hogy 48-72 órán belül hagyják el az országot, ugyanis Oroszország bármikor támadást indíthat Ukrajna ellen. Az amerikai külügyminisztérium vasárnap, a Twitteren írt bejegyzésében arra hívta fel az Egyesült Államok állampolgárainak figyelmét, hogy a szárazföldi határon keresztül léphetnek be Ukrajnából Lengyelországba. Az amerikai tisztviselők folyamatosan arra biztatják az amerikaiakat, hogy éljenek a kereskedelmi járatok nyújtotta lehetőségekkel, és hagyják el Ukrajnát a konfliktus esetleges kitörése előtt. Az amerikai kormány ugyanis nem támogatna egy olyan tömeges evakuálást, mint amilyen Afganisztánban történt.

Kijev nem gondolja, hogy szerdán vagy csütörtökön Ukrajnát orosz támadás érhetné
Magyar Hang

Kijev nem gondolja, hogy szerdán vagy csütörtökön Ukrajnát orosz támadás érhetné

Volodimir Zelenszkij elnök közben február 16-át az egység napjának nyilvánította: ki kell tűzni az ukrán zászlót a házakra, 10 órakor el kell énekelni a himnuszt.

(MTI)