Az egyszerű ember megy, a problémák maradnak a szlovák kormánykoalícióban
Igor Matovic szlovák miniszterelnök az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának első napi ülésére érkezik 2020. július 17-én (Fotó: MTI/EPA/AFP pool/John Thys)

Dicstelen végjáték jutott Igor Matovic szlovák miniszterelnöknek. A kormányfő lemondása után sokan abban bíznak, hogy végre pont kerül a hetek óta húzódó kormányválság végére. Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OL’aNO) vezetője az elmúlt hetekben számos olyan dolgot tett, amelyek már önmagukban is elegendők lettek volna ahhoz, hogy szétrobbantsák a sokszínű szlovák kormány koalíciót.

A Matovic-kormányban a konfliktusok nem most kezdődtek: a koalíciós partnerek korábban az abortusztörvény tervezett módosítása miatt feszültek egymásnak, nem is tudtak megegyezni, a javaslatot inkább levették a napirendről. A koronavírus-járvány hibás kezelése aztán még jobban felerősítette az ellentéteket, amelyek elsősorban geopolitikai-stratégiai kérdésekben mutatkoztak meg. Míg Matovic az orosz Szputnyik V vakcinák beszerzéséért szállt síkra, addig gazdasági minisztere, Richard Sulík – aki egyben a Szabadság és Szolidaritás (SaS) nevű párt elnöke is – azzal érvelt, hogy egy ilyen vásárlás Moszkva felé orientálná az országot. Hasonlóan rossz szemmel nézte az orosz vakcinabeszerzést a legkisebb koalíciós párt, az Emberekért, amely februárban egy parlamenti szavazáson nemet mondott a Szputnyik V-re. Ez azonban Matovicot nem tartotta vissza attól, hogy orosz oltóanyagot rendeljen, mire koalíciós partnerei rendkívül megorroltak rá, mondván, a politikus a parlament megkerülésével szerződött az oroszokkal kétmillió adag vakcinára.

Így lett kormányválság Szlovákiában az orosz vakcina miatt
Majláth Ronald

Így lett kormányválság Szlovákiában az orosz vakcina miatt

Habár eddig sem működött zökkenőmentesen a négypárti koalíció, a mostani konfliktus jóval súlyosabb, mint az előző.

Súlyosbította a helyzetet, hogy a szlovák kormány a járvány kezelésében sem jeleskedett különösen. Míg a pandémia első hullámát északi szomszédunk a tömeges tesztelésekkel sikeresen vészelte át, ez a csodafegyver a harmadik hullám idején azonnal csődöt mondott. Mivel nem vették komolyan a virológusok figyelmeztetését a mielőbbi szigorítások szükségességéről, és a kormány későn, csak októberben döntött a korlátozó intézkedésekről, Szlovákia rövid idő alatt világelsővé vált a lakosságarányos halálozások tekintetében. Nem tett jót Matovicnak az sem, hogy az egészségügyi tárcát az ő pártja kapta meg a kormányban, és a miniszter nem vizsgázott jól a járvány idején (ezt még a minisztériumnak is el kellett ismernie).

Mindezek után álltak elő a koalíciós partnerek a követeléseikkel, amelyek közül első helyen Matovic lemondása szerepelt. Az „egyszerű ember” ekkor még abban bízott, hogy szövetségesei csak blöffölnek, hiszen egy előre hozott választás egyik kormánypártnak sem lenne érdeke. A szavakat azonban tettek követték, és tiltakozásul egyre több miniszter mondott le a koalíciós pártokból. Sőt, a SaS még ki is lépett a kormányból, ami nélkül ugyan még megmaradt volna a kormánytöbbség a parlamentben, ám a további erodálódás megállíthatatlannak tűnt. Matovic sorsát végül vélhetően az pecsételte meg, hogy a saját pártján belül is egyre többen lettek elégedetlenek vele. Ezért az OL’aNO-ban úgy döntöttek, hogy Matovic kormányfői székét Eduard Heger pénzügyminiszter veszi át, a kormányfő pedig a jövőben a pénzügyminisztériumot irányítja majd. Ezzel lényegében meghiúsult Matovic zsarolási kísérlete, aki korábban még azt üzente koalíciós partnereinek, hogy akkor fog lemondani, ha ők is távoznak pozíciójukból.

A szlovák kormány egységének helyreállítása – a SaS már jelezte, hogy visszatérne a kabinetbe – persze egyáltalán nem jelenti azt, hogy Szlovákia túltette magát a válságon. Sokan úgy gondolják, hogy a miniszterelnök-cserével csupán ráncfelvarrás történt, a kormány már csak a túlélésre játszik. Ugyan a koronavírus miatti halálesetek száma március közepe óta csökken, még mindig sorra mutatkoznak meg a járványkezelés hibás lépései – legutóbb például az, hogy feleslegesen dobhattak ki 58 millió eurót a megbízhatatlannak látszó Siemens-tesztekre. Többek között ezért is tűnik elgondolkodtatónak az az ellenzéki kritika, amely szerint mostanra egyetlen hely maradt, ahol Matovic ugyanakkora kárt okozhat, mint eddig: ez pedig a pénzügyminisztérium.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2021/14. számában jelent meg, április 1-jén.