
Az Európai Parlament nem ismeri el a 2024 október 26-i grúziai választások eredményét és továbbra is a volt elnököt tartja legitim vezetőként. Az állásfoglalást óriási többséggel fogadták el – a Mi Hazánk és a Fidesz képviselői azonban nemmel szavaztak.
400 szavazattal, 63 ellenében, 81 tartózkodás mellett fogadta el az EP azt az állásfoglalását, amelyben a képviselők elutasítják a 2024. október 26-i „manipulált parlamenti választások után a kormányzó Grúz Álom párt által önhatalmúlag kijelölt hatóságok elismerését, beleértve az újonnan kinevezett elnököt, Miheil Kavelasvilit”. Felszólítják a nemzetközi közösséget, csatlakozzon a grúziai uralkodó elit bojkottjához. Az EP továbbra is Szalome Zurabisvilit ismerik el Grúzia legitim elnökeként, azt várják el, hogy Grúzia képviseletében őt hívják meg a fontosabb európai eseményekre.
A Parlament emlékeztet arra, hogy a választások után politikai és alkotmányos válság alakult ki az országban, ahol folyamatosan békés, tömeges kormányellenes tüntetések zajlanak, amelyeket a rendvédelmi hatóságok erőszakos és elnyomó fellépése kísér. A képviselők ezért azt szeretnék, ha a Tanács és az EU tagállamai személyi szankciókkal sújtanák azokat a grúziai tisztviselőket és politikai vezetőket, akik „felelősek a demokratikus visszaesésért, a választási csalásért, az emberi jogok megsértéséért, és a politikai ellenfelek és aktivisták üldözéséért”. Közéjük tartoznak a prominens oligarcha, Bidzina Ivanisvili, Irakli Kobakhidze miniszterelnök, Salva Papuasvili parlamenti elnök, illetve a politikailag motivált ítéleteket hozó bírák és a dezinformációt terjesztő média képviselői.
Az EP a megoldást egy új választás kiírásában és lebonyolításában látja, amelyet a következő hónapokban kellene megtartani, független és pártatlan választási adminisztráció felügyelete alatt, illetve nemzetközi megfigyelők ellenőrzése mellett kellene lebonyolítani. A Parlament mély sajnálatát fejezi ki, hogy „a kormányzó Grúz Álom párt feladta az európai integráció és a NATO-tagság felé vezető utat, és megismétli, hogy rendületlenül támogatja a grúz nép jogos európai törekvéseit”.
Az október végi választásokat követően Orbán Viktor még az előtt gratulált a Grúz Álom pártnak, hogy a végleges eredmények ismertté váltak volna. „Nincs új a nap alatt: Georgiában szombaton nem azok nyerték a választást, akiket erre Brüsszel és a liberális mainstream kijelölt, hanem a szuverenitás-, béke- és családpárti kormányzópárt, mely nyíltan a nemzeti érdeket helyezi előtérbe” – ezt már Szijjártó Péter mondta a választásokat követően, aki a magyar miniszterelnök társaságában pár nappal később Grúziába utazott. Néhány héttel ezelőtt a magyar kormány megvétózta, hogy a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépésért felelős döntéshozókat és állami tisztviselőket az EU a szankciós listára tegye, vagyonbefagyasztással és beutazási tilalommal sújtva őket. Pedig a választási megfigyelő számos visszaélést tártak fel. Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának küldöttsége szerint az általuk megvizsgált esetek 24 százalékában sérült a választói titoktartás. Ugyancsak a szavazás aláásására és a választók manipulálására utaló jeleket tárt fel az Európai Parlament delegációja.
Az „Az Én Szavazatom” nevű, civil szervezetek tucatjait tömörítő civil szervezet pedig egy hatalmas csalási módszert tárt fel, amely elmondásuk szerint egy nagyobb akció részét képezte azzal a céllal, hogy megváltoztassák a szavazás eredményét. Visszatérve az európai parlamenti állásfoglalásra: a Demokratikus Koalíció és a Tisza Párt képviselői megszavazták, a Fidesz és a Mi Hazánk képviselői pedig nemmel voksoltak.