
Bár a kormány tagadni próbálja a putyini mintát, és Lánczi Tamás még egy 1938-as amerikai ügynöktörvényt is felemlegetett, a nemzetközi sajtón belül a francia is egyértelműen az orosz szabályozásokhoz hasonlítja azt, amit Orbán Viktor és kormánya megpróbál most elfogadtatni. Arról az átláthatósági törvénynek becézett jogszabály-tervezetről van szó, amelynek célja a kritikus sajtó és a civil szervezetek vegzálása, ellehetetlenítése.
Így tett az egyik legismertebb francia lap, a baloldali Le Monde is, mely szerint Orbán orosz mintára készíti elő a „külföldről finanszírozott szervezetek” listázását, mindezzel ismételten bemutatva az Európai Uniónak. A Le Monde szerint 2010-es hatalomra kerülése óta a magyar kormányfő bár többször is csorbította a demokráciát, de soha nem hajtott végre egy ennyire Oroszországról másolt reformot. A lap a „külföldi ügynökök” ellen hozott 2012-es putyini szabályozáshoz hasonlította Orbán tervezetét. A cikk egyben idézte a Telexet, mely úgy köszöntötte a névleg Halász Jánoshoz köthető javaslatokat: „jó reggelt, Oroszország”. A lap kiemelte, hogy miután Magyarországon a legtöbb civil szervezet és független médiatermék nem részesül közpénzekből, ezért rászorulnak európai forrásokra, nemzetközi intézmények adományaira és külföldön élő magyar állampolgárok támogatásaira is.
A francia Euronews is arról írt csütörtökön, hogy civil szervezetek szerint a homályosan megfogalmazott törvényszöveg lehetővé tenné, hogy a kormány jogi fegyverként használhassa minden olyan szervezettel szemben, amelyik szembekerül a politikai és ideológiai irányvonalával. A cikk beszámolt róla: a törvényszöveg olyan tágan értelmezi a szuverenitást sértő lehetőségeket, hogy gyakorlatilag bármiféle kormánykritikára ráfogható. Az Euronews megemlítette, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára jegyzékébe vett szervezet akár a támogatás huszonötszörösét is kénytelen lehet befizetni bírságként, és belföldi támogatásokat is csak egy bonyolult bürokratikus eljárással lehetne fogadni. A cikk hozzátette azt is, hogy a törvényszöveg szerint külföldi támogatásnak minősülne bármiféle támogatás vagy adomány, legyen az akár csak egy külföldön élő kettős állampolgár pénzügyi segítsége. Az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás a lapnak elmondta, bárkire vonatkozhat a szöveg, bárki célponttá válhat, hiszen a független sajtó és a civil szervezetek jelentős része kap valamilyen külföldi támogatást, rész vesz uniós pályázatokon. Eközben a kormány saját médiabirodalmát állami hirdetéseknek álcázott támogatásokkal finanszírozza. A lap szóba hozta lapunk beadványát, melyben adatokkal alátámasztva igazoltuk a piactorzító gyakorlatot. A független sajtónak eközben mindenfajta finanszírozási forrást fel kellene mutatnia, megbénítva ezzel teljesen a működésüket.
Az RFI (Radio France Internationale) is beszámolt arról csütörtökön, hogy Orbán célba vette a szuverenitást szerinte fenyegető médiát és civil szervezeteket. A lap felidézte, hogy Orbán korábbi beszédében már húsvéti nagytakarítással fenyegette a poloskaként emlegetett ellenfeleit. (A kormányfő utólag azt állította, ez a megnevezés valójában Magyar Péterre és párttársaira vonatkozott.) A francia oldal kitért rá, hogy a kormány törvénytervezete alapján feketelistára kerülhet bárki, aki például megsérti vagy kritizálja a „házasság, család és biológiai nemek elsőbbségének” értékeit. Az RFI kitért arra is, hogy a terv feltehetőleg ellenállást vált majd ki az Európai Unió részéről, elfogadása pedig puszta formalitás a kétharmados Fidesz-parlament számára. A lap azt írta, egy olyan időszakban jött az új tervezet, amikor már egyébként is számos alkotmánymódosítást fogadtak el az LMBTQ-személyek és a kettős állampolgárok jogainak korlátozására.
A TV5 Monde eközben Magyar Péter menetéről közölt cikket, és arról, hogy a Tisza elnöke a zarándoklattal a lap szerint az Orbán-Simion-közeledés ellen kíván tiltakozni. A csatorna idézte az ellenzéki politikustól azt, hogy szerinte a kormányfő szembeköpte határon túl élő testvéreinket a szélsőjobboldali elnökjelölt hallgatólagos támogatásával. A TV5 Monde szerint Orbán meglepetést okozott azzal, hogy uniós együttműködést ígért a „kereszténység és szuverenitás” védelmében. Az álláspont a lap szerint felbosszantotta azt az RMDSZ-t is, mely melletti kiállását a kormány utóbb igyekezett egyértelműsíteni. A TV5 Monde úgy értékelt, hogy rendkívül feszült a politikai légkör Magyarországon, a szemben álló felek szinte naponta vágnak egymás fejéhez különböző sértéseket, vádakat. A lap idézte a miniszterelnök legutóbbi állítását, miszerint a Tisza aktívan részt vehetett az ukrán titkosszolgálat magyarellenes műveletében. (Ezt a Tisza határozottan visszautasította.) A TV5 Monde egyben szóba hozta a Magyar Péter által múlt héten kiszivárogtatott, 2023-as beszédet is, melyben a honvédelmi miniszter kifejtette: szakítani kell a békementalitással. Magyar szerint ezzel a kormány késszé vált háborúba sodorni az országot, miközben a kormány álláspontja szerint nincs szó ilyesmiről, csupán természetes szerinte felkészülni egy esetleges konfliktusra. Szóba került továbbá, hogy Ukrajna nemrég bejelentette két, szerinte a magyar katonai hírszerzés által irányított személy letartóztatását, mire Magyarország is kiutasított két ukrán diplomatát.