Az oroszpárti román elnökjelölt mögötti párt: egy „szultán”, és a többiek
A romániai elnökválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot elérő Calin Georgescu a Bukaresttől mintegy 40 kilométerre északra fekvő faluban, Izvoraniban lévő otthona előtt 2024. november 26-án, két nappal az első forduló után (Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement)

Calin Georgescu, a román elnökválasztás első fordulójának nyertese a POT (Partidul Oamenilor Tineri, Fiatal Emberek Pártja) párt háttérmunkájának köszönhetően szerzett majdnem 23 százalékot, Georgescu már be is jelentette, hogy támogatja a pártot. A Context.ro és az Info Sud-Est újságírói utánajártak a POT-nak: a párt összeesküvés-elméletek mellett nyugat-, oltás-, abortusz- és globalizmus-ellenes üzeneteket terjeszt, és az „új AUR”-ként hivatkoznak magára. (Az AUR egy másik román, szélsőjobboldali EU-szkeptikus párt). A jelöltjeik között tizennégy házaspár szerepel, egyik alapítója az ex-AUR-os Anamaria Gavrila. 

Mircea Cioclei, művésznevén Karym, Braila városában a POT alsóházi képviselőjelöltje, egy afrikai hercegnőt vett feleségül, illetve megkapta a „szultán” titulust, miután rituális ceremóniákon vett részt. Egy másik jelölt, Teodor Iulian Pavel gyógyszeripari (illetve oltásokkal is foglalkozó) vállalatokba, illetve más „globalista” vállalatokba is pénzt fektetett, mint például a Tesla. 

Román elnökválasztás: lázadás az elit ellen
R. Kiss Kornélia

Román elnökválasztás: lázadás az elit ellen

Az elemzőket és a sajtó nagy részét is meglepte, hogy a vasárnapi romániai elnökválasztáson Calin Georgescu végzett az első helyen, míg a jelenlegi miniszterelnök, a szociáldemokrata PSD jelöltje be sem jutott a második fordulóba. Kiss Tamás kolozsvári szociológust kérdeztük.

A POT egyik kolozsvári jelöltje, Raul Hoca a negyedik helyen szerepel a pártlistán, Hoca korábban névvel hozzájárult egy „A zsidók története. Holokauszt” tantárgy kivezetését, helyette pedig „A románok története” tantárgy bevezetését kérelmező online aláírásgyűjtéshez; 2023-ban pedig 3000 euró összegű, szerencsejáték közben szerzett nyereséget jelentett be. Érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy Georgescu korábban a „román nép szégyenének” nevezte a a szerencsejátékot, és megemlítette a betiltását is.

Egy csütörtöki közvélemény-kutatás szerint – mely még nem vette figyelembe azt a fejleményt, hogy a szavazatok újraszámolását kezdeményezték – a POT 4,6 százalékon, az AUR pedig 22,4 százalékon áll, ezzel vezetve a listát.