Csütörtökön az amerikai kongresszus alsóháza megszavazta, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság tagjai ellen szankciókat vessenek ki, ezzel tiltakozva a nemzetközi szervezet által Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott letartóztatási parancs ellen – írta a CNN.
A Nemzetközi Büntetőbíróságot 2002-ben hozták létre azzal a céllal, hogy népirtás, háborús bűncselekmények, illetve emberiesség elleni bűntettek elkövetésével gyanúsított személyeket vizsgáljon ki. A bíróságot létrehozó Római Statútumot Magyarország 1998-ban fogadta el és 2002 július elseje óta hatályban van. A Római Statútumot sem az Egyesült Államok, sem Izrael nem szavazta meg, egy 1998-as ENSZ-sajtóközleményben az izraeli küldött azt nyilatkozta, hogy „Izrael vonakodva szavazott negatív módon. Izrael nem érti, hogy miért szükségszerű az, hogy a legszörnyűbb és legsúlyosabb háborús bűntények közé legyen sorolva egy adott lakosság megszállt területre való áthelyezése.”
A 2023. október 7-i mészárlások, illetve az azt követően történt emberijog-sértések miatt tavaly novemberben a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki egy rangidős Hamász-vezető, Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter, illetve Benjamin Netanjahu ellen, többek között emberiesség ellen elkövetett bűnök, illetve háborús bűncselekmények (például az éheztetés mint hadviselési módszer használata) elkövetésével vádolva az izraeli miniszterelnököt. Az izraeli-palesztin konfliktus 76 éves történelmében ez egy precedens nélküli esemény.
Az izraeli miniszterelnöki iroda azt nyilatkozta, hogy az elfogatóparancs „abszurd és antiszemita jellegű”, illetve, hogy „Izrael teljes mértékben elutasítja az ellene foganatosított abszurd és hamis tetteket és vádakat, amelyeket a Nemzetközi Büntetőbíróság kezdeményezett, ami egy politikailag elfogult és diszkriminatív testület”.
Az amerikai kongresszus által elfogadott javaslat – amit még a szenátusnak és az elnöknek is jóvá kell hagynia – értelmében megtilthatják a Nemzetközi Büntetőbíróság tagjainak az USA-ban történő ingatlanügyletek lebonyolítását, illetve visszavonhatják a vízumaikat. A Nemzetközi Büntetőbíróságnak nemrég egy magyar tagja volt: Kovács Péter volt alkotmánybírát 2015-ben választották meg tagnak, megbízatása 2024 március 11.-én járt le, jelenleg a Nemzetközi Büntetőbíróság hivatalos oldala szerint a folyamatban lévő eljárások befejezése érdekében hivatalban maradó bírák közé tartozik.