
Zeljko Komšić, a bosznia-hercegovinai államelnökség boszniai horvát tagja hivatalosan kérte az Európai Tanácstól az országban állomásozó magyar EUFOR-kontingens kivonását – írja a Balk.hu. Levelét az Európai Tanács elnökének, Antonio Costának címezte.
„Engedje meg, hogy kérvényezzem a magyar EUFOR-kontingens helyettesítését egy másik EU-tagállam katonai kontingensével (kivéve a Horvát Köztársaság erőit, amelyek a daytoni békeszerződés értelmében nem állomásozhatnak Bosznia-Hercegovinában). Kérem, hogy ezt a kérdést vizsgálják meg az EU Politikai és Biztonsági Bizottságával (PSC), az EU Katonai Bizottságával (EUMC), Kaja Kallas asszonnyal, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével, valamint Luigi Soreca úrral, az EU bosznia-hercegovinai delegációjának vezetőjével együtt – írta Komšić a levélben.
Komšić elmondta, hogy azért kéri a magyar katonák kivonását, mert az EUFOR–Althea missziónak teljesen semlegesnek kell maradnia, és kizárólag a mandátuma keretein belül kell működnie, a magyar kormányzat magasrangú képviselők viszont nyíltan támogatják Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét. „Dodik már egy ideje aláássa Bosznia és Hercegovina alkotmányos és jogi rendjét, ami állandó instabilitást okoz az országban és a térségben szeparatista elképzelései és törekvései miatt” – tette hozzá. „Különösen kényes helyzetet teremt, hogy ez a támogatás éppen akkor nyilvánul meg, amikor Dodik ellen bírósági eljárás zajlik Bosznia és Hercegovinában, amelyet semmilyen politikai befolyásnak vagy beavatkozásnak nem szabad érintenie. A magyar magas rangú tisztségviselők politikai állásfoglalásai miatt a bosznia-hercegovinai közvéleményben az a kép alakult ki, hogy Magyarország nyíltan elfogult, ami végső soron az EUFOR–Althea misszió iránti bizalom megingásához vezethet” – figyelmeztetett Komšić.
Lapunk is megírta a VSquare híre alapján, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) nemrég csapatot küldött az ország szerbek lakta területére: névleg gyakorlatozni, de a hetven kommandós feladata állítólag Milorad Dodik letartóztatásának megakadályozása és a boszniai Szerb Köztársaság elnökének kimenekítése lett volna. Az akcióra végül nem került sor, mert Dodik fellebbezett, így a jogerős ítélet megszületéséig nem fenyegeti börtön, másrészt a tervről tudomást szerzett Horvátország és az Egyesült Államok is.