Donald Trump a kongresszusban: Amerika visszatért!
Donald Trump (Fotó: Reuters/Carlos Barria)

„Amerika visszatért!” – mondta Donald Trump amerikai elnök a washingtoni kongresszusban, s leszögezte: „az amerikai álom megállíthatatlan”.

Az elnök első beszédét tartotta a kongresszusban azóta, hogy januárban megkezdte második ciklusát, s mát a kezdetekkor, pár mondat elhangzása után kivezették a teremből Al Green demokrata képviselőt, aki közbekiabált. Green távozásakor a republikánus képviselők felállva tapsoltak, majd azt skandálták, hogy „USA”.

Trump a novemberi választási győzelmével dicsekedett, amelyet olyan felhatalmazásnak nevezett, „amilyenre sok évtizede nem volt példa”. Ezt követően felsorolta az elmúlt hat hét intézkedéseit, köztük az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás befagyasztását, a Mexikóra, Kanadára és Kínára kivetett vámokat, valamint a Mexikói-öböl átnevezését Amerika-öbölre. Közölte: „a legfőbb prioritásai közé tartozik”, hogy „megmentse a gazdaságot” és „megkönnyebbülést” hozzon a dolgozó családoknak. Elődjét, Joe Bident a történelem legrosszabb amerikai elnökének nevezte, majd azzal vádolta meg az előző kormányt, hogy „gazdasági katasztrófát és inflációs rémálmot” okozott. Hozzátette: minden nap azért küzd, hogy ezt visszafordítsa, és „Amerikát újra megfizethetővé tegye”.

Trump ezután kijelentette: kormánya „véget vet az adófizetői dollárok égbekiáltó pazarlásának”. (...) „És ennek érdekében létrehoztam a vadonatúj kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumot” – mondta, utalva a beszéden jelen lévő Elon Musk nevével fémjelzett testületre. Megfogadta azt is, hogy „egyensúlyba hozza” a költségvetést, és adócsökkentést ígért „mindenkinek”.

Az elnök később kitért a védővámokra, amelyeket az amerikai autóipart fellendítő intézkedésnek nevezett, majd az Európai Uniót, Indiát, Mexikót és Brazíliát szidta, kijelentve, hogy „sok más nemzet” kereskedelmi politikája is tisztességtelen az amerikaiakkal szemben.

„Évtizedek óta a Föld összes országa átvert minket, és ezt nem hagyjuk tovább” – fogalmazott, és bejelentette, hogy április 2-án bevezetik a viszonosságra alapuló vámrendszert.

„A vámok nemcsak az amerikai munkahelyek védelméről szólnak, hanem országunk lelkének védelméről is” – folytatta Trump, hozzátéve, hogy a vámok miatt „lesz egy kis zűrzavar, de ez nekünk nem gond”.

Megviselik a kanadai és mexikói gazdaságot az amerikai vámok
Magyar Hang

Megviselik a kanadai és mexikói gazdaságot az amerikai vámok

Az euróövezetre ugyanakkor jóval kisebb hatásuk lenne az amerikai vámemeléseknek.

Trump szólt a határvédelmi intézkedések megerősítéséről is. „De Mexikónak és Kanadának sokkal többet kell tennie, hogy megállítsa a határon keresztül érkező fentanilt” – jelentette ki, és felszólította a kongresszust, hogy fogadja el a benyújtott törvényjavaslatot a határőrizet fokozásáról. „Elküldtem a kongresszusnak egy részletes finanszírozási kérelmet, amelyben pontosan ismertetem, hogyan fogjuk felszámolni ezeket a fenyegetéseket, hogyan fogjuk megvédeni hazánkat, és hogyan fogjuk befejezni az amerikai történelem legnagyobb kitoloncolási műveletét” – részletezte.

Trump üzent a grönlandiaknak is. „Határozottan támogatjuk az önök jogát, hogy maguk határozzák meg a jövőjüket. És ha úgy döntenek, szívesen látjuk önöket az Amerikai Egyesült Államokban” – mondta Trump. Megismételte, hogy az Egyesült Államoknak szüksége van Grönlandra „a nemzetbiztonság és a nemzetközi biztonság érdekében”, majd a jelenleg Dánia autonóm területeként működő szigetre utalva úgy fogalmazott: „Azt hiszem, meg fogjuk kapni. Így vagy úgy, de meg fogjuk kapni”.

Miért akarja bekebelezni Grönlandot Donald Trump?
Ficsor Benedek

Miért akarja bekebelezni Grönlandot Donald Trump?

Vörös Erik, titkos atomerőmű és olvadó jégsapkák – így lett a világpolitika aduásza a Dániához tartozó sziget.

Megemlítette Panamát is: „A kormányom vissza fogja szerezni a Panama-csatornát, és ezt már el is kezdtük” – fogalmazott, majd beszélt a Közel-Keletről és Ukrajnáról is. Izrael kapcsán Trump azt mondta, azon dolgozik, hogy „visszahozza” a gázai túszokat, majd az első hivatali ideje alatt aláírt Ábrahám-egyezményt dicsérte: „most erre az alapra fogunk építeni”.

„Fáradhatatlanul dolgozom azon is, hogy véget vessenek az ukrajnai kegyetlen konfliktusnak” – fogalmazott később. Ezután bírálta Európát, mondván, hogy több pénzt költött az orosz olajra, mint Ukrajna megsegítésére. Ehhez képest – folytatta – az Egyesült Államok több százmilliárd dolláros segélyt adott Ukrajnának. Ezt követően megemlítette, hogy kedden levelet kapott Zelenszkij ukrán elnöktől, aki azt írta, kész aláírni az ukrán ásványkincsekről szóló megállapodást és véget vetni a háborúnak. „Nagyra értékelem, hogy elküldte ezt a levelet” – mondta Trump.

Beszéde lezárásaként Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok „a legdominánsabb civilizáció” lesz „a legmagasabb életminőséggel”, és hogy kitűzik az amerikai zászlót a Marsra. 

A beszéd itt tekinthető meg.