Eldőlt: Románia és Bulgária is csatlakozik a schengeni övezethez
Catalin Predoiu román miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter az Európai Unió bel- és igazságügyi miniszterei találkozójának kezdete előtt Brüsszelben 2024. december 12-én. (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

„Megtörtént. Eldőlt. Megérdemelten. Románia és Bulgária 2025. január 1-jén teljes mértékben csatlakozik a Schengenhez. Gratulálunk mindkét ország népének, akik keményen és hosszan dolgoztak ezért. Egy erősebb Schengen biztonságosabb és egységesebb Európát jelent” – írta Roberta Metsola, az Európai Parlament (EP) elnöke az X-platformon.

Csütörtök délelőtti brüsszeli ülésén hagyta jóvá az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa Románia és Bulgária teljes körű Schengen-csatlakozását, amelyre a két ország több mint 15 éve vár. A kelet-európai országok bebocsátását a határellenőrzés nélküli övezetbe az elmúlt években az osztrák és a holland vétó hátráltatta. Hétfőn azonban azt közölte az osztrák belügyminiszter az APA helyi hírügynökség megkeresésére, hogy Ausztria nem vétózza tovább a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet bővítését. Gerhard Karner osztrák belügyminiszter akkor azt nyilatkozta, hogy Ausztria kemény, de építő jellegű uniós politikával érvényesítette akaratát, hogy az Európai Uniót biztonságosabbá tegye.

A hírt az EU magyar elnöksége is megerősítette az X-en: „MEGÁLLAPODÁS! A belügyminiszterek éppen most hozták meg a döntést arról, hogy 2025. január 1-től megszüntetik a szárazföldi belső határellenőrzéseket Bulgáriával és Romániával, valamint a két ország között. Hatalmas győzelem ez Bulgáriának, Romániának és egész Európának!”

A két ország integrációjában áttörést hozott a térség belügyminisztereinek november 22-én, Budapesten tartott találkozója, amelyet az Európai Unió soros elnökségét betöltő Magyarország kormányának közvetítésével szerveztek meg. „Történelmi pillanat, hogy végre teljes jogú schengeni tagként üdvözölhetjük Bulgáriát és Romániát. A személyellenőrzés megszüntetése a belső szárazföldi határokon az említett tagállamokkal a magyar elnökség egyik legfontosabb prioritása volt, és a mai napon ezt meg is valósítottuk. Ez a lépés nemcsak a bolgár és a román állampolgárok, hanem az egész EU javát szolgálja” – olvasható Pintér Sándor magyar belügyminiszter nyilatkozata az Európai Unió Tanácsának sajtóközleményében.

A schengeni térség jelenleg közel 420 millió lakosra terjed ki, és 29 országot foglal magába. A 27 EU-s tagállamból 25-öt, valamint az Európai Szabadkereskedelmi Társulás valamennyi tagját, tehát Izlandot, Liechtensteint, Norvégiát és Svájcot.