Elfogatóparancsot adtak ki Orbán balkáni szövetségese ellen
Orbán Viktor kormányfőt fogadja Milorad Dodik, a Bosznia-Hercegovina háromtagú elnökségének szerb tagja Banja Lukában 2021. november 6-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Elfogatóparancsot adtak ki Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina többségében szerbek lakta országrészének elnöke ellen hétfőn. Ő közben boszniai szerb, a szövetségitől független határőrség létrehozását jelentette be.

Mint mondta, a boszniai szerb határőrséget a daytoni békemegállapodással összhangban fogják megalakítani. Emlékeztetett arra, hogy 1996 és 2000 között a határvédelmet az egyes entitások, vagyis a boszniai Szerb Köztársaság és a Bosznia-hercegovinai Föderáció rendőrsége látta el, ám 2000. január 13-án a nemzetközi közösség akkori főképviselője, Wolfgang Petritsch elrendelte a bosznia-hercegovinai állami határrendészet létrehozását. Milorad Dodik az utóbbi hetekben több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. A múlt héten benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos beállításának védelméről szóló törvényt. 

Néhány nappal korábban a bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség arra utasította az ország rendvédelmi szerveit, hogy állítsák elő Milorad Dodikot, Radovan Viskovicot, a boszniai Szerb Köztársaság miniszterelnökét, valamint Nenad Stevandicot, a többségében szerbek lakta országrész parlamentjének elnökét, mert az ügyészség szerint veszélyeztették az ország alkotmányos rendjét. Hétfőn országos elfogatóparancsot adtak ki a három politikus ellen.

Két hete pedig a boszniai szövetségi bíróság Christian Schmidt nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egy évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte Milorad Dodikot, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta. Röviddel ezután a boszniai szerb parlament megszavazta az entitás igazságügyi rendszerének elszakadását a szövetségitől. Ezt a törvényt az ország alkotmánybírósága hatályon kívül helyezte, Dodikot viszont a törvény aláírása miatt az ország alkotmányos rendjének veszélyeztetésével gyanúsítják.

A boszniai Szerb Köztársaság elnökének, Milorad Dodiknak a tettei aláássák Bosznia-Hercegovina intézményeit, és veszélyeztetik annak biztonságát és stabilitását – írta Marco Rubio amerikai külügyminiszter március 8-án az X-en. „Nemzetünk arra ösztönzi Bosznia-Hercegovina politikai vezetőit, hogy kezdjenek konstruktív és felelősségteljes párbeszédet. Felszólítjuk partnereinket a régióban, hogy csatlakozzanak hozzánk és lépjenek fel e veszélyes és destabilizáló magatartás ellen” – üzente nem csak Dodiknak, hanem a térségbeli országoknak, köztük Magyarországnak is.

Orbán Viktor köztudottan Milorad Dodik szövetségese. Lapunk is megírta a VSquare híre alapján, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) nemrég csapatot küldött az ország szerbek lakta területére: névleg gyakorlatozni, de a hetven kommandós feladata állítólag Milorad Dodik letartóztatásának megakadályozása és a boszniai Szerb Köztársaság elnökének kimenekítése lett volna. Az akcióra végül nem került sor, mert a tervről tudomást szerzett Horvátország és az Egyesült Államok is. Orbán Viktor tagadta, hogy ez lett volna a TEK valódi feladata.

Balkáni bajkeverők
Szerető Szabolcs

Balkáni bajkeverők

Nincs könnyű helyzetben a mások szuverenitását nem tisztelő magyar hatalom, amikor egyszerre próbál két (vagy ki tudja, hány) urat szolgálni.