Elhalasztották a londoni béketárgyalást
J. D. Vance amerikai alelnök (j) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b) találkozója a müncheni biztonságpolitikai konferencián februárban. Jobbról a második Marco Rubio amerikai külügyminiszter, balról a harmadik Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter. (MTI/AP/Matthias Schrader)

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Ukrajna vezető diplomatái szerdán tárgyaltak volna Londonban az orosz-ukrán háború befejezéséről. Magyar idő szerint nem sokkal kilenc óra előtt tudta meg a Sky News, hogy a tárgyalást elhalasztják, miután előző nap Kijev jelezte: elfogadhatatlannak tartja az amerikai béketervet, amely hivatalosan is elismerte volna a Krím-félsziget orosz fennhatóságát. Ennek nyomán Marco Rubio amerikai külügyminiszter bejelentette, hogy nem utazik Londonba.

Az öt nemzet magas rangú tisztviselői között, ahogy azt a 444.hu írja, zajlanak majd megbeszélések, és az ukrán külügyminiszter elutazik Londonba, ahol kétoldalú megbeszélése lesz David Lammy brit külügyminiszterrel. Keith Kellogg, az amerikai elnök különmegbízottja pedig francia és német diplomáciai vezetőkkel találkozik.

A béketárgyalások lelassulása a Sky szerint ellentétben áll azzal, hogy Donald Trump és csapata fokozni akarta a nyomást Kijev és Moszkva között a tűzszüneti megállapodás érdekében. Rubio a múlt héten Párizsban már arról beszélt, hogy Trump egyre türelmetlenebb a béketeremtési folyamatok elhúzódása miatt, és ha nem sikerül gyorsan lezárni az ukrajnai háborút, az USA „tovább fog lépni”.

Az amerikaiak béketervét a háborúban álló felek egyike sem támogatta. Ukrajna elsősorban a Krím elvesztése miatt – ráadásul a washingtoni tervezet elismerte volna a most orosz kézen lévő kelet-ukrajnai megyék nagy részén is az orosz fennhatóságot –, de nyilván érzékeny pont volt az is, hogy kategorikusan kizárták a majdani ukrán NATO-tagság lehetőségét is. Az oroszok többek között azt nehezményezték, hogy Ukrajna területére nyugati békefenntartók érkeznének, illetve, hogy a Dnyeper folyó feletti hozzáférése megmaradna Kijevnek.