
„Először lett magyar vezetője egy EU-s intézménynek: Tüttő Katát választották a Régiók Európai Bizottsága elnökévé!” – írta a Facebookon Karácsony Gergely főpolgármester. A 2004-es EU-csatlakozásunk óta ez az első alkalom, hogy egy uniós szerv magyar vezetőt kap, eddig csak ügynökségeknél volt hasonlóra példa. A Régiók Európai Bizottsága nincs az uniós „kvázialkotmányban” felsorolt hét uniós alapintézmény között, csak az egyik tanácsadó szerve. Az uniós döntéshozó intézmények ugyanakkor kötelesek egyeztetni vele az önkormányzatokat érintő témáknál, és saját kezdeményezésre is adhat ki véleményt. A tagjai közé az önkormányzatok választott képviselőit jelölik az adott ország politikai és földrajzi viszonyaival arányosan, Magyarországról 12-en ülnek benne.
A testületnek most volt az alakuló ülése a következő ötéves időszakra, az elnököt ennek a felére választják. A Szabad Európa szerint a két legnagyobb frakció, a jobbközép Európai Néppárt és a szocialisták előre leosztották egymás között a posztot, így a szavazáson szinte biztos volt az MSZP-s Tüttő sikere, a helyét majd a néppárti Juan Manuel Moreno Bonilla veszi át 2028-ban. (Bonillát csütörtökön alelnöknek választották.) A lap úgy tudja, hogy előtte, a szocialisták jelöltjének kiválasztásakor viszont sokak meglepetésére került ki Tüttő győztesen a titkos szavazásból a német és francia kihívójával szemben. Az elnökké választása előtt még a magyar kormányból is szorítottak neki: Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter nemrég az Inforádióban bizakodott a sikerében. „Itt szerintem másodlagos jelentőségű, hogy eltérő pártcsaládokhoz tartozunk, mert a Régiók Európai Bizottsága esetében bőven van olyan találkozási pont, ahol Tüttő Kata mint a bizottság reménybeli elnöke és én mint közigazgatási és területfejlesztési miniszter adott esetben a politikai nézeteltéréseket félretéve is tudunk együtt dolgozni” – mondta.
Tüttő tavaly még budapesti főpolgármester-helyettesként az Európai Parlamentbe (EP-be) készült. Márciusban ő lett az MSZP listavezetője, de májusban hiába álltak össze a DK-val és a Párbeszéddel, a közös listáról a pártja legjobb, ötödik helyével sem tudott bejutni a júniusi választáson.