Először lépte át a 100 milliót az otthonukból elűzött emberek száma az ENSZ menekültügyi főbiztossága szerint. Az ok a világszerte zajló konfliktusok és az ukrajnai háború.
– A százmillió letaglózó szám, egyszerre kijózanító és riasztó – mondta Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa. Ennek szerinte vészjelzésként kell szolgálnia a pusztító konfliktusok megoldására és megelőzésére, az üldöztetés megszüntetésére, valamint az ártatlan embereket otthonuk elhagyására kényszerítő okok kezelésére.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának legfrissebb adatai szerint 2021 végére világszerte 90 millióra nőtt az otthonukból elűzött emberek száma az újonnan kirobbanó erőszakhullámok vagy elhúzódó konfliktusok következtében például Etiópiában, Burkina Fasóban, Mianmarban, Nigériában, Afganisztánban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Továbbá, az ukrajnai háború miatt csak az idén 8 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát az országon belül, és már több mint 6 millió határátlépést regisztráltak az országból. Ez a szám a világ népességének több mint 1 százaléka, ha a 100 millió otthonából elűzött ember egy országot alkotna, az a világ 14. legnépesebb állama lenne.
– Az a reakció, amellyel a nemzetközi közösség az ukrajnai háború elől menekülőket eddig fogadta, túlnyomórészt pozitív volt – mondta Grandi, hozzátéve, hogy az együttérzés tehát továbbra is él, és ugyanilyen mozgósításra lenne szükség a világ összes válsága esetében. Ám végső soron a humanitárius segítség csak tüneti kezelés, nem gyógymód. Ahhoz, hogy ez a tendencia megforduljon, az egyetlen megoldás a béke és a stabilitás, hogy az ártatlan emberek ne kényszerüljenek arra, hogy az otthoni életveszély vagy a menekülés és számkivetettség bizonytalansága között kelljen választaniuk.