Egy kétévest is életfogytiglani munkatáborra ítéltek Észak-Koreában még 2009-ben, csak mert a családját elkapták egy Bibliával – számolt be róla a The Telegraph. Az ügy most került nyilvánosságra az Egyesült Államok külügyminisztériumának friss jelentése nyomán. A vallásszabadság érvényesüléséről szóló dosszié az észak-koreai visszaéléseket vizsgálta, így derült ki, mennyire abszurd és kegyetlen megtorlások zajlanak a sztálinista diktatúrában.
A Korea Future jelentését 244 interjúra alapozták, amelyeket 2007 és 2020 között készítettek a vallásüldözés áldozataival. Olyanokról van szó, akiket letartóztattak, fogva tartottak, kényszermunkának vagy kínzásnak vetettek alá, esetleg szexuális erőszak áldozatai lettek pusztán a hitük miatt. A kereszténység mellett a sámánizmus gyakorlása számít még főbenjáró vétségnek az ázsiai országban. Üldözik továbbá a seondoizmusnak nevezett modern vallási mozgalmat, melynek alapjai a XIX. századi koreai neo-konfucianizmusban gyökereznek. Észak-Koreában a becslések szerint kétszáz- és négyszázezer közé tehető a titokban kereszténységet vallók aránya. Főleg az ország nyugati részében vannak sokan, ahol azután telepedtek le, hogy 1907-ben jelentősen megugrott a vallás iránti érdeklődés.
Az észak-koreai rezsim a cikk szerint évtizedek óta próbálja tűzzel-vassal irtani a kereszténységet. Az ország vezetése állítólag tanulmányozta a kelet-közép-európai rendszerváltások, a Vasfüggöny lebontásának történetét, és arra jutott, hogy abban a keresztény egyház meghatározó szerepet játszott. Így tart attól, hogy az országon belül is hasonló folyamatok indulhatnak meg a jövőben. Egy maroknyi keresztény templom azért működik Észak-Koreában, köztük négy Phenjanban, de a megfigyelők szerint ezek pusztán a látszat kedvéért üzemelnek.
Az Open Doors USA szerint ötven-hetvenezer észak-koreai állampolgárt tarthatnak börtönben a keresztény hitük miatt. A szervezet legutóbbi jelentése szerint a diktatúra időközben fokozta a vallásüldözést, földalatti templomok után kutatva. Egy esetben például több tucat hívőre csaptak le és végezték ki őket, több mint száz családtagjukat pedig munkatáborba küldték. Egy sámánizmusért bebörtönzött ember elmondása szerint keményen dolgoztatták őt is, miközben alig jutott valamennyi ételhez, és azt is gondolta, nem fog életben maradni. Végül már harmincöt kilóra fogyott le, elmondása szerint ha csak vizet ivott, már attól ment a gyomra.
Az amerikai külügyminisztérium jelentése szerint az észak-koreai helyzet alapvetően nem változott az ENSZ 2014-es, az emberi jogokról szóló jelentése óta. A járvány kitörése óta ráadásul még nehezebbé vált Észak-Koreából elmenekülni. A rezsim a helyzetet arra használta, hogy új vagy korszerűsített határkerítéseket, falakat és őrállásokat építsen fel.