Fizetett szabadságra küldik az USAID dolgozóinak nagy részét
Marco Rubio (Fotó: MTI/EPA/Graeme Sloan)

A Trump-adminisztráció közlése szerint világszerte fizetett szabadságra küldik az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) dolgozóinak jelentős részét, ezzel párhuzamosan pedig körülbelül 2000 állást meg is szüntetnek az Egyesült Államokban.

„2025. február 23-án, vasárnap este 23:59-től az USAid összes közvetlen alkalmazottja, kivéve a kritikus feladatokért, a központi vezetésért és/vagy a speciálisan kijelölt programokért felelős dolgozókat, globálisan adminisztratív szabadságra kerül” – áll a közleményben. Egyidejűleg megkezdik mintegy 2000 álláshely megszüntetését is– írja a BBC.

A BBC írása szerint a közelmúltig a USAID-nek 10 ezer alkalmazottja volt világszerte, ebből most 4200-at küldenek fizetett szabadságra. Az nem világos azonban, hogy végül hány alkalmazottat fognak megtartani, de korábbi hírek szerint a USAID működéséhez 611 fő lehet a kötelező minimum létszám. A tengerentúli dolgozók önkéntes hazautazását fizeti majd a szervezet.

Mint ismeretes, A USAID-programok százait állították már le világszerte, ami miatt több civil szervezet is aggodalmának adott hangot. „Ezzel életek millióit, amerikai munkahelyek ezreit és az amerikai kisvállalkozásokba és gazdaságokba történő dollármilliárdos befektetéseket veszélyeztetik, miközben súlyosan aláássák nemzetbiztonságunkat és globális befolyásunkat”, véli a szervezet korábbi vezetője.

A szövetségi bíróság február közepén rendelte el, hogy a Trump-kormányzat ideiglenesen oldja fel a három hete tartó finanszírozási zárolást a világszerte leállította az amerikai segély- és fejlesztési programokra. Az ítélet indoklása szerint a hirtelen leállás súlyos károkat okozott azoknak a nonprofit és egyéb szervezeteknek, amelyek az Egyesült Államok külföldi segítségnyújtási programjait végrehajtják. Ennek azonban a mai napig nem tett eleget a Trump-adminisztráció.