
Legkevesebb 144-en meghaltak, és több százan megsérültek a Mianmarban történt pénteki földrengésben – írja a BBC. Mint ismert, ma délelőtt 7,7 erősségű földrengés rázta meg az országot, az amerikai földtani intézet szerint a 7,7 erősségű földmozgás központja a mianmari Mandalajtól 17 kilométerre volt tíz kilométeres mélységben.
A földrengés nemcsak Thaiföldön, Kínában, Indiában és Bangladesben volt érezhető, hanem a világ más részein, így Magyarországon is érzékelhető volt – közölte a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium. Az obszervatórium szakértői szerint az ilyen erősebb földrengések hullámai hosszú időn keresztül és nagy távolságokon is éreztetik hatásukat. A Föld belső rétegein áthaladó szeizmikus hullámok akár több órával a földrengés után is megérkezhetnek a bolygó másik oldalára, így nem meglepő, hogy Magyarországon is érzékelni lehetett a távoli rengést. A régió szeizmikus aktivitása egyébként elsősorban az 1200 kilométer hosszú Sagaing-törésvonalhoz köthető, ami olyan nagyvárosokon halad át, mint a jelenlegi főváros, Nepjida, valamint Jangon és Mandalaj, az ország korábbi fővárosai.
A mianmari Global New Light állami hírportál katasztrófavédőkre hivatkozó jelentése szerint az ország öt városában és településén házak dőltek össze. A földrengés miatt két híd is leomlott, egy autópálya pedig megrongálódott, miközben leszállt az éjszaka, az emberek a puszta kezükkel igyekeztek kiásni a túlélőket a romok alól. A főrengést követően számos utórengés is történt, amelyek közül voltak olyanok, amelyek meghaladták a 6-os magnitúdót. Ezek a kisebb, de szintén erős utórengések tovább növelhetik a már meggyengült épületek károsodását. A thaiföldi Bangkokban pánikba esett emberek tódultak az utcára, ahol összeomlott egy építés alatt álló felhőkarcoló, nagyjából 81 embert temetve maga alá, akik közül legalább heten meghaltak.