Cikkünk frissül!
Átszakadt a gát Nova Kahovkánál, az ukrajnai Herszon régió orosz megszállás alatt lévő részén – írta a német Die Welt.
Az ukrán hadsereg azt közölte, hogy az oroszok robbantották fel. „A pusztítás mértékét, a víz sebességét és mennyiségét, valamint a várhatóan elöntött területeket vizsgálják" – írta a déli parancsnokság a Facebook-oldalán. A megszállt Nova Kahovka orosz polgármestere tagadta a vádat, szerinte az ukrán tüzérségi bombázás miatt omlott össze a gát. Később a TASZSZ orosz állami hírügynökség a megszállt Zaporizzsjai terület oroszok által kinevezett közigazgatási képviselőjére hivatkozva arról számolt be, hogy a kakhovkai gát összeomlása nem jelent közvetlen veszélyt a zaporizzsjai atomerőműre. A tározó látja el vízzel a Krím félszigetet, valamint ez biztosítja Európa legnagyobb atomerőművének vízellátását is, a gát pedig maga vízerőmű is egyben. Az áradás viszont ukrán kézen lévő területeket áraszthat el leginkább.
A Nova Kahovka-i vízerőművet ellátó víztározó gátja sértetlen, nem történt katasztrófa, magának az erőműnek egy része azonban megsemmisült ukrán találatok következtében – jelentette ki később Vlagyimir Leontyjev, Nova Kahovka városnak az orosz hatóságok által kinevezett polgármestere. Leontyjev elmondta, hogy a vízerőmű felső része belövések következtében megsemmisült. A polgármester úgy ítélte meg, hogy a városban nincs szükség evakuálásra. „Hajnali kettőkor több találat érte a vízerőmű felső részét, ahol a zsilipek vannak, ahol közvetlenül a kapucsapok vannak, az a rész megsemmisült” – mondta Leonytjev a RIA Novosztyi hírügynökségnek. Később viszont már arról beszélt, hogy 300 házat evakuáltak a városban. A TASZSZ pedig azt közölte, hogy a gát fele megsemmisült, és a szerkezet tovább omlik.
A létesítmény megsérülése Orosz hírügynökségek szerint fennakadásokat okozhat a 2014-ben elcsatolt Krím félsziget vízellátásában és a zaporizzsjai nukleáris erőmű működésében. Andrej Alekszejenko, Herszon megye orosz ellenőrzés alatt álló részének kormányfője a Telegramon azt írta, hogy a Dnyeper folyó part menti területein a helyzetet a hatóságok kézben tartják. Leszögezte, hogy az emberek életét nem fenyegeti veszély, a rendkívüli helyzetek minisztériumának munkatársai ellenőrzik a folyó vízszintjét. Hozzátette, hogy szükség esetén a hatóságok készen állnak a folyóparti falvak lakóinak evakuálására, és buszokat készítettek elő.
Elemzők: az oroszok robbanthattak
Rácz András szakértő szerint „igen valószínűtlen, hogy Ukrajna egy olyan műveletet hajtana végre, amely:
• elárasztja az egyik saját nagyvárosát,
• eláraszt nagyon jelentős területeket, x falut, stb.,
• elpusztítja az egyik saját, kulcsfontosságú vízerőművét, aminek sokéves munka lesz a helyreállítása (ha egyáltalán lehetséges),
• veszélybe sodorja egy ukrán atomerőmű működését,
• hátráltatja az ellentámadás megindítását.
Orosz »érvként« az hangzik el, hogy veszélybe akarják sodorni a Krím vízellátását – az időzítésre azonban ez sem ad magyarázatot. Summa: a »cui prodest« logika alapján ezt az oroszok csinálták” – írta a Facebook-oldalán.
Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő szerint is vélhetően az oroszok robbantották fel a gátat. A gáttól délre áradás, felette apadás. A Krím vízellátása miatt már nem kell aggódni – innen nem lesz víz, visszatér a 2022 előtti állapot. De az ukrán műveleteket ez hetekre akadályozni fogja mind a két irányban. Kelet felé is, mert a sáros tómedren nehezebb átkelni mint motorcsónakokkal, ahogy eddig tették. Sok gát van meg észak felé, egy tabu most megdőlt. Ha az oroszok lerombolják a Dnyeper-gátakat, a keleti ukrán hadsereg utánpótlása jelentősen megnehezül, a gátperemek általában utak/vasutak is” – írta Facebook-oldalán.
„Ez nyilvánvaló terrorcselekmény és háborús bűncselekmény, amely bizonyítékként fog szolgálni a nemzetközi bíróság előtt" – közölte az ukrán katonai hírszerzés a Telegramon. Szerintük az oroszok részéről ez pánikcselekedet volt.
Rakéták Kijevre, ukrán támadás
Ukrajna közben újabb Kijev elleni orosz légicsapáshullámról számolt be, állításuk szerint mind a 20 cirkálórakétát elfogták. Hanna Maliar védelmi miniszterhelyettes pedig azt közölte, hogy az ukrán erők előrenyomultak Bahmut körül. Arról nem beszélt, hogy megkezdődött-e a régóta várt ellentámadás.