Grönland dönt
A feltehetően az ifjabb Donald Trumpot szállító gép Grönlandon (Fotó: AFP via Europress/Ritzau Scanpix/Emil Stach)

Választást tartanak kedden Grönlandon, amelynek tétje, hogy a sziget Dánia része marad-e majd a jövőben vagy szorosabbra fűzi a kapcsolatát olyan nagyhatalmakkal, mint az Egyesült Államok és Európa – írja a Politico.

A dán autonóm területnek számító Grönlandon kedden arról szavaznak az ott élők, hogy mely képviselők alkossák majd a következő négy évben az Inatsisartut nevű helyi parlamentet. A hat azt alkotó párt többsége már most a függetlenségi népszavazás mellett áll.

„Nem hiszem, hogy egyhamar bekövetkezik a teljes függetlenség – ez mindig is tényező volt a grönlandi választásokon. Nem látom azonban, hogy ez gyorsan megtörténne, pedig egyes politikai pártok ezt szorgalmazzák. Talán 20-30 év múlva” – mondta Maria Ackren, a Grönlandi Egyetem politológia professzora az Al Jazeerának. Szerinte minden párt támogatja a függetlenséget, különbség csak a folyamat időzítésében, feltételeiben és ütemében van.

Bármi is lesz a választás eredménye, az biztos, hogy nagyobbnak tűnik a társadalmi megosztottság – mondta a Guardiannek Chemnitz Larsen grönlandi politikus. A helyiek közül, ahogy azt a cikkeket összegző Telex írja, sokan abban bíznak, hogy Trump fenyegetőzése Grönland megszerzése iránt fegyvertényként vagy aduászként szolgálhat Grönlandnak a Dániával történő, függetlenségre irányuló egyezkedés során.

Rasmus Leander Nielsen, a Grönlandi Egyetem kül- és biztonságpolitikai központjának vezetője a lapnak azt mondta: abban biztos, hogy bár a következő választási ciklusban lesz népszavazás a függetlenségről, nem valószínű, hogy Grönland a következő négy évben eléri függetlenségét, mert akár az egy évtizedig vagy tovább is eltarthat.

A valószínűbb forgatókönyvek közé tartozik szerinte, hogy Grönland megpróbálja újratárgyalni kapcsolatát Dániával a királyságon belül. „Most a felfokozott feszültséggel Grönlandnak elég jó lapjai vannak a kezében.”

A grönlandi aktuális választás azért kiemelten fontos, mert Donald Trump amerikai elnök komolynak tűnő szándékkal többször is kifejtette már, hogy megvenné Grönlandot. Ez nem tréfa Trump részéről, meglátásuk szerint Dánia autonóm területének megszerzése amerikai nemzeti érdek, amit meg kell oldani. Donald Trump január elején „abszolút szükségszerűségnek” nevezte, hogy a Föld legnagyobb szigete felett amerikai ellenőrzést szerezzenek.

A dán állam hétfőn mindenesetre bejelentette, hogy 14,6 milliárd dán koronát érő, azaz majdnem 800 milliárd forintnyi katonai program keretében meg fogja erősíteni a sarkvidéki területek, azaz Grönland védelmét.