
Bejelentette lemondását hétfőn Klaus Iohannis román államfő, miután a parlament hétfőn jóváhagyta az elnök felfüggesztéséről szóló ellenzéki kezdeményezést, amelyről elvileg kedden szavaznának.
Iohannis a lemondását február 12-én nyújtja be.
Iohannis közölte, azért távozik önként, mert nem szeretné, hogy ország-világ előtt a nevetség tárgyává váljon Románia.
Ma délután a bukaresti Cotroceni palotában a román elnök a következőket mondta rendkívüli sajtótájékoztatóján: „Ma a román parlamentben megindult az elnök felfüggesztésére irányuló eljárás. Ez egy felesleges lépés, mert néhány hónap múlva, az új elnök megválasztása után mindenképpen távozom hivatalomból. Megalapozatlan, mert soha – ismétlem, soha – nem sértettem meg az alkotmányt. És ez egy káros törekvés, mert mindenki veszít, senki sem nyer. Néhány nap múlva a román parlament megszavazza a felfüggesztésemet, és Románia válságba kerül. Románia válságban lesz, mert népszavazást írnak ki az elnök elmozdításáról. Ennek az egész törekvésnek belső hatásai lesznek, és sajnos külső hatásai is. A társadalom megosztott lesz, egyesek egyet fognak érteni, mások nem. Az egész vita csak a negatívumokra fog összpontosítani. Az egész társadalom felbolydul, és a vita nem a közelgő elnöválasztásról fog szólni. A jelöltek még csak nem is lesznek képesek bemutatni elképzeléseiket ebben a negatív környezetben. Nem lesz vita arról, hogy Románia hogyan fog előrehaladni” – mondta az elnök, majd hozzátette: a külső hatások is tartósak és nagyon negatívak lesznek. „Egyik partnerünk sem fogja megérteni, hogy Románia miért rúgja ki az elnökét, amikor valójában már megkezdődött az új elnök megválasztásának folyamata. Egyáltalán senki sem fogja megérteni, mi értelme van egy ilyen törekvésnek, amikor a hivatalban lévő elnök úgyis távozni fog. Hogy románul fogalmazzak: gyakorlatilag nevetség tárgyává válunk. Annak érdekében, hogy megkíméljem Romániát és a román állampolgárokat ettől a válságtól, ettől az értelmetlen és negatív fejleménytől, lemondok Románia elnöki tisztségéről. Holnapután, február 12-én távozom hivatalomból. Isten áldja Romániát!”
A román alkotmány értelmében az elnöki poszt megüresedése esetén a szenátus vagy a képviselőház elnöke veszi át az elnöki jogköröket, így a következő hónapokban Ilie Bolojan, a felsőház elnöke irányítja az országot egészen az új államfő megválasztásáig.