Visszatért az első, kizárólag női utasokból álló turistajárat a világűrből
Az első csak nőket tartalmazó űrküldetés asztronautái (Fotó: Blue Origin)

Az Amazon-alapító Jeff Bezos Blue Origin űrhajózási cége mindent megtesz, hogy behozza a rivális tech-százmilliárdos Elon Musk SpaceX nevű cége előnyét a magán űrhajózásban. Mivel a SpaceX az utóbbi években már learatott szinte minden „első” teljesítményért járó babért, egyre nehezebb újdonságokat kitatálni a föld körüli pályánál messzebbre nem merészkedő privát űrhajózásban. A Blue Origin mégis megpróbálja, most például kizárólag nőket verbuváltak a következő turnusra.

Az űrutasok leghíresebbike Katy Perry popsztár volt, de ott ült mellette az űrkapszulában Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, illetve a CBS televízió műsorvezetője, Gayle King is. A New Shepard rakéta ma egy nyugat-texasi központból indult, legkorábban magyar idő szerint 15:30-kor. Nem kellett hosszú távú küldetésre számítani, hiszen az egész utazás nagyjából tíz percig tartott. Inkább úgynevezett űrugrás lesz: a rakéta átlépi a 100 kilométeres magassági határt (vagyis a világűr alsó határát), és már jönnek is vissza. Az egész semmi másról nem szól, csak hogy a fedélzeten lévő celebek és/vagy gazdagok elmondhassák magukról, hogy már jártak a „világűrben”.

Az utazás során csupán néhány pillanatig tapasztalhatták meg a súlytalanság érzését, s az sem volt egyértelmű, hogy ehhez egyáltalán kikapcsolhatják-e a biztonsági öveiket, vagy erre nincs idő. A másik három utas Aisha Bowe, a NASA rakétatudósa, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista és Kerianne Flynn filproducer voltak. Bár ezt hivatalosan nem lehet tudni, a névsorból sejthető, hogy ez az utazás kizárólag a reklámról szól, és egyik utas sem fizet érte.

A rakéta tökélesen automata, nem igényel semmiféle beavatkozást az utasoktól, ők nem is nyúlhatnak a gombokhoz. Az űrkapszula ejtőernyővel érkeztek vissza a földre, maga a rakéta pedig irányítottan landolt nem messze a kilövési helytől. A szó szoros értelmében nem ez az első kizárólag női űrhajósokat tartalmazó küldetés, hiszen 1963-ban a Vosztok-6 űrhajóval már feljutott az űrbe Valentyina Tyereskova, bár ő egyedül volt.

A Blue Origin a jelek szerint az űrturizmus olcsóbb (és technikailag is egyszerűbb) szegmensét célozza. Bár a jegyáraik nem nyilvánosak, a hírek szerint nagyjából 150 ezer dolláros előleget kell letenniük a jövőbeli kuncsaftoknak, ami jelentősen kevesebb, mint a SpaceX milliós nagyságrendű díjai. A cég beszámolója szerint a mostani utasoknak mindössze egy kétnapos tréninget kellett elvégezniük, amelyen átvették a vészhelyzeti protokollokat, illetve „a fizikai fitneszre koncentráltak”, bár az kérdés, hogy két nap alatt mit lehet kezdeni a fizikai fitnesszel.