Nicusor Dan Parajdon: Ki kell deríteni, ki a hibás a sóbánya ügyében
Nicusor Dan Parajdon 2025. május 31-én (képernyőfotó)

Nicusor Dan egy hete beiktatott román elnök több miniszter kíséretében ma délelőtt megérkezett Parajdra, ahol a Sóbánya épületében tárgyalt. Az ideges és reményvesztett helyiek, akik a bányából és bányának köszönhető turizmusból éltek, körbevették az épületet, sok csendőr van a környéken – ez látható volt több román hírcsatorna élő műsorában.

Eközben a Korond-patak háborítatlanul folyik el a feltelt bányaüreg fölött – ahhoz, hogy a tárnákba került több millió köbméter vizet kiszivattyúzzák, előbb le kell zárni az üreget és elterelni a bánya fölül a még mindig megduzzadt folyót, ám ezeket a munkálatokat még el sem kezdték.

A tárnákba befolyt rengeteg víz elkezdte feloldani a sót a falakból és a szinteket támasztó pillérekből, így óriási a veszélye annak, hogy a bánya szerkezete összeomlik. Ha ez megtörténik, a település egyes házai is veszélybe kerülhetnek. A bánya tragédiája a térség sorsára is döntő hatással van: a faluban 150 bejegyzett vendéglátóhely működik, de ennél is nagyobb a szobakiadással és a turisztika egyéb területein dolgozók száma, ám a bánya turisztikai részlege is víz alatt van, így gyakorlatilag minden foglalást lemondtak a nyári szezonra a vendégek.

A bekövetkezett katasztrófa miatt egymásra mutogat a Nemzeti Sótársaság és a Román Vízügy, a másikra hárítva a felelősséget a patak okozta végzetes károkért. A Korond-patak okozta veszélyről egyébként évtizedek óta tudnak: akár a meder kibetonozásával, akár védőgáttal, vagy a víz csőbe terelésével elkerülhető lett volna a katasztrófa.

A román elnökkel együtt a faluba érkezett Tánczos Barna ideiglenes pénzügyminiszter, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is. A Maszol információ szerint a következő napokban várhatóan Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke is Parajdra látogat, hogy helyszíni szemlét tartson, és segítséget nyújtson a magyarországi Ökumenikus Segélyszervezeten keresztül.

Bogdan-Gruia Ivan ideiglenes gazdasági miniszter arról beszélt, a parajdi bányászok az év végéig megkapják a fizetésüket, és keresik annak is a módját, milyen módon támogassák a panzió- és szállodatulajdonosokat. A miniszter azt ígérte, „újra fogják nyitni a bányát, és az még szebb lesz, mint amilyen volt”. Állítsa szerint a szakemberek június harmadikán kezdik meg a bánya megmentését célzó munkát, és víz alatti drónokat vetnek be, hogy megnézzék, mit okozott a sóbánya tárnáit teljesen ellepő édesvíz.

Helyi idő szerint dél körül Nicusor Dan kijött a bányairoda épületéből és az úgynevezett régi bányához ment – közel ahhoz a helyhez, ahol a patak vize betört a bányába. Ezek után a Parajdi Sóbánya udvarán arról beszélt: utasította a romániai ellenőrző szerveket, hogy kiderítsék, ki a hibás a bekövetkezett eseményekért, amelyek megelőzhetőek lettek volna. A helyzet több ezer embert érint súlyosan, ezért a következő sürgős intézkedéseket hozzák:

– a Nemzeti Sótársaság vállalta, hogy három héten belül egy elvezető csatornával elviszi a Korond-patakot a területről,

– ezután nagy teljesítményű technikával elkezdik kiszivattyúzni a vizet a bányából, ám a folyamat során oda kell figyelni a víz sótartalmára, hogy ne okozzanak újabb természeti katasztrófát a folyómeder alsóbb részein

– majd egy tanulmány készül arról, hogy a bánya mely része menthető meg: a mélyebben fekvő, sókitermelésre használt rész is, vagy csak a legfelső, úgynevezett turisztikai részleg. Ez a tanulmány 3-4 hónap alatt készülhet el.

– a bányában dolgozó 130 bányászt kompenzálják a munkaszerződésüknek megfelelően

– a környékbeli turizmussal foglalkozó vállalkozókat hasonlóképpen kompenzálják, mint ahogy az a koronavírus-járvány idején történt

– hosszú távon teljesen el kell terelni a patak vizét, és a rendkívüli helyzetekre egy ideiglenes tározótavat kell kiépíteni.