
Habár nem lesz teljes körű a mai sztrájk, a tiltakozást meghirdető diákok abban bíznak, hogy felhívásukhoz ismét rengetegen csatlakoznak. A hatalom párbeszédre való felhívással, fenyegetőzéssel és a tiltakozók démonizálásával próbálja útját állni a felzúdulásnak.
Nincs könnyű helyzetben a szerb kormány, amely november eleje óta komoly társadalmi tiltakozóhullámmal néz szembe. Miután tavaly novemberben az újvidéki vasúti pályaudvar előteteje leszakadt – a tragédiában 15-en vesztették életüket –, előbb a helyiek kezdtek demonstrálni a korrupció ellen, ugyanis gyorsan kiderült, hogy az épület felújításakor súlyos mulasztások és korrupciós visszaélések történtek. Decemberben aztán a szerbiai diákság is bekapcsolódott a korrupció elleni harcba: nekik már az építésügyi miniszter távozása sem volt elegendő, így az egyetemek blokádjával válaszoltak. Majd januárban még tömegesebbé váltak a tiltakozások, és miután január végére általános sztrájkot hirdetett több szakszervezet, szolidaritást vállalva a diákokkal – illetve a diákok lezárták Belgrád legnagyobb közlekedési csomópontját, az Autokomandát – Milos Vucevic miniszterelnök is lemondott. De nem sokat segített az sem a Szerb Haladó Párt (SNS) helyzetén, hogy Aleksandar Vucic köztársasági elnök minden eddiginél keményebb harcot hirdetett a korrupció ellen, aminek eredményeként néhány polgármestert már le is tartóztattak. A diákok azonban továbbra is úgy érzik, hogy nem teljesítette a kormány a követelésüket, melyek közt nem csak a korrupció elleni harc szerepel, hanem a felsőoktatás helyzetének javítása is.
Így került sor a mai sztrájkra, amelyhez úgy látszik, ezúttal kevesebb dolgozó csatlakozik, mint a január 24-i munkabeszüntetéshez. A mai napon így zavartalanul működik a tömegközlekedés és dolgoznak a közművek, sőt, belgrádi, újvidéki és szabadkai forrásaink arról tájékoztatták lapunkat, hogy a legtöbb bolt, étterem és kávézó is működik.
Az újvidéki egyetemi hallgatók felhívása azonban nem csak a munkabeszüntetésre terjed ki, hanem felszólították a lakosságot, hogy a mai napon lehetőleg senki ne vásároljon semmit, és ne menjenek az emberek kávézókba vagy éttermekbe. Ehelyett arra kérik az embereket, hogy vegyenek ki szabadnapot vagy betegszabadságot. A megszólalóink viszont azzal számolnak, hogy a közszférában dolgozók közül aligha csatlakoznak majd sokan a mai sztrájkhoz, mert itt alaposan meg kell indokolniuk a dolgozóknak, hogy miért maradnak távol a munkahelyüktől. Érdemes ugyanakkor emlékeztetni arra, hogy a január 24-i általános sztrájk idején is azt kérték a diákok, hogy ne vásároljanak aznap az emberek. Akkor 18 százalékkal kevesebb blokkot állítottak ki a boltokban, amiből a kormánypárti megmondóemberek arra követeztettek, hogy sikertelennek bizonyult ez a felhívás. Ezért a szerb költségvetést sem érte különösebb érvágás az elmaradó áfabevételek miatt. Fontos ugyanakkor hozzátenni, hogy a januári sztrájk azzal fenyegetett, hogy tovább fog gördülni, ezért aztán Vucevic lemondása még szükségesnek is tűnt.
A diákok természetesen most is megpróbálták bevonni a szakszervezeteket, azonban a visszajelzések ezúttal kevésbé voltak pozitívak. A mostani sztrájkot a vajdasági jogászok, illetve a pedagógusok kisebb szakszervezetei támogatják, amelyek kiállnak azon tagjaik mellett, akik úgy döntöttek, hogy ma nem tartják meg, vagy csak rövidebb órákat tartanak. A nagyobb szakszervezetek azonban különböző indoklással elutasították a diákok mostani kérését. Vagyis a szerb kormány ezúttal megnyugodhat, hogy az ország ezúttal nem fog hasonlítani Görögországhoz, ahol múlt héten volt általános sztrájk.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a mai napra szóló sztrájkfelhívás még csak az előkészület lenne ahhoz a nagyszabású március 15-i akcióhoz, amelyről egyelőre igen keveset lehet még tudni. Egyesek arra számítanak, hogy erre a napra hatalmas tüntetést hirdetnek az egyetemisták, mások pedig úgy gondolják, hogy a diákok ekkor ultimátumot intézhetnek a kormányhoz, hogy az mielőbb lemondjon. De akármennyien is csatlakozzanak a mostani sztrájkfelhíváshoz, elemzők szerint az már most látható, hogy Vucevic lemondása és a korrupcióellenes hadjárat kevés volt ahhoz, hogy lecsendesítse a szerbiai diákokat.