Izrael januárban végleg kitilthatja az ENSZ palesztin menekültekért felelős segélyszervezetét, az UNRWA-t – írta csütörtökön a New York Times.
A Kneszet még 2024 októberében fogadott el egy törvényt, amely szerint a palesztin menekültekért felelős segélyszervezetnek 90 napon belül be kell szüntetnie a működését Izraelben, illetve az izraeli irányítás alatt lévő területeken. A szervezetet korábban számos bírálat érte, miután kiderült, hogy 9 munkatársa részt vett a 2023 október 7.-ei terrortámadásban, aminek hatására az UNRWA kirúgta az érintetteket.
Ennek ellenére több ország is beszüntette a szervezetnek szánt támogatásokat, Izrael pedig több esetben figyelmeztetéseket adott ki az UNRWA dolgozóival kapcsolatban. Tavaly szeptemberben az izraeli hadsereg likvidálta a libanoni Hamász vezetőjét, Fatah Sharif-ot, aki az UNRWA libanoni munkavállalója, illetve a helyi pedagógus szövetkezet vezetője volt. A New York Times pedig még decemberben kiderítette, hogy két tucat Hamászhoz, illetve az Iszlám Dzsihádhoz tartozó ember dolgozhatott egyes, az ENSZ által működtetett gázai iskolákban.
Az izraeli hatóságok egyebek között ezen incidenseket hozták fel indokként az UNRWA betiltásával kapcsolatban. Oren Marmostein, az izraeli külügyminisztérium szóvivője azt nyilatkozta, hogy „a Hamász annyira mélyen beépült az UNRWA-ba, hogy nem lehet eldönteni, hol ér véget az UNRWA és hol kezdődik a Hamász”. 2024 tavaszán, az ENSZ-vizsgálatot követően – miután megállapították, hogy a segélyszervezet megvált az említett 9 munkatárstól – többek között az EU, Kanada, illetve Japán újra elkezdtek támogatásokat küldeni az UNRWA-nak. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államok is kiállt amellett, hogy a szervezet tovább folytathassa működését, függetlenül attól, hogy még jelenleg is szünetelteti a nekik járó támogatásokat. Az UNRWA egyébként a háborút megelőzően 300.000 diák iskoláztatásáért felelt, illetve 22 egészségügyi intézményt tartott fenn Gázában.