
Politikai vihart kavart Németországban a berlini közigazgatási bíróság döntése, mely szerint jogellenes a határon feltartóztatott menedékkérők visszautasítása. Az ügy azért vetett hullámokat, mert az egy hónappal ezelőtt hivatalba lépett Friedrich Merz kormánya migrációs politikájának demonstrálása érdekében szigorú határellenőrzéseket léptetett életbe. Már a határon visszafordítanák a menedékkérőket.
A bíróság három szomáliai menedékkérő ügyében hozott döntést – írta a német közszolgálati média (ARD) híroldala –, akiket az Odera melletti Frankfurt pályaudvaráról (Frankfurt am Oder) fordítottak vissza május 9-én anélkül, hogy átestek volna az úgynevezett Dublini egyezmény szerinti eljáráson. Eszerint meg kellett volna vizsgálni, hogy melyik külső határon léptek be az Európai Unió területére. Ez az első olyan bírósági ítélet, mióta Alexander Dobrint (CSU) belügyminiszter életbe léptette az új migrációs szabályozást, beleértve a határellenőrzések szigorítását és azt, hogy a hatóság visszautasíthatja a menedékkérőket, kivéve az állapotos, illetve a gyermekekkel érkezőt. Ezért utasíthatták vissza a három szomáliait is. A rendőrség a velük szembeni intézkedést azzal indokolta, hogy biztonságos harmadik országból érkeztek, mivel Lengyelországból utaztak be az országba.
A német közszolgálati televízió emlékeztetett, szakértők már azt megelőzően figyelmeztettek, hogy az intézkedés nem egyeztethető össze az uniós jogokkal. A döntés ellenére a belügyminiszter és Friedrich Merz kancellár is kitart a menedékkérők határon történő elutasítása mellett, és folytatják a szigorított ellenőrzéseket valamint a visszautasításokat. A kancellár úgy fogalmazott, hogy természetesen az európai jog keretein belül fogják ezt megtenni. – De ezt meg fogjuk tenni, már csak azért is, hogy megvédjük az ország közbiztonságát és közrendjét, valamint hogy megvédjük a városokat és községeket attól, hogy túlterhelődjenek – tette hozzá. Dobrint többször is egyedi esetnek minősítette a döntést.