Két, Ferenc pápával szembeni merényletkísérletet is meghiúsítottak
Ferenc pápa (k) lerombolt templomok maradványai között a háború áldozataiért készül imádkozni az észak-iraki kurd autonóm régióban fekvő Moszulban 2021. március 7-én (Fotó: MTI/Alessandro Di Meo)

2021-es, történelmi jelentőségű iraki látogatása során két merényletet is megakadályoztak Ferenc pápa ellen – derül ki a pápa „Remény” című memoárjából, amely 2025 elején jelenik meg. Ferenc pápa eredetileg úgy rendelkezett, hogy a könyv csak halála után legyen publikálva, ám a „remény jubileumi éve és korunk szükségletei” arra sarkallták az egyházfőt, hogy már most elénk tárja örökségét, olvasható a könyv leírásában. A kötet az első olyan önéletrajz, amelyet hivatalban lévő pápa publikál, megírására az elmúlt hat évben került sor. A kötet bemutatja Ferenc pápa olasz gyökereit, családja kivándorlását, gyermekkori és ifjúkori élményeit, hivatásának kialakulását, valamint pápaságának teljes történetét napjainkig.

A jövő hónapban a boltok polcaira kerülő memoárból a Corriere della Sera olasz napilap közölt részleteket kedden. Ezekből kiderül: a pápát Bagdadba érkezésekor a brit hírszerzés figyelmeztette arra, hogy egy fiatal nő robbanószerrel az oldalán úton van Moszulba, hogy felrobbantsa magát a pápa látogatása alatt. Ugyanakkor azt is elárulták neki, hogy egy furgon „ugyanezzel a szándékkal indult el”. Végül a merénylőket hatástalanították.

A visszaemlékezésből kiderül, hogy a pápa kérdésére, miszerint mi történt a merénylőkkel, a vatikáni csendőrség parancsnoka szűkszavún és lakonikusan annyit válaszolt: „Már nincsenek ott”. Az iraki rendőrség mindkét támadót elfogta, majd felrobbantotta. Ferenc pápa szavai szerint ez a történés élesen rávilágított a háború által okozott morális és társadalmi pusztításokra.

Ferenc pápa iraki látogatása volt az első pápai út az ország történetében, és biztonsági okokból, valamint a Covid-19 járvány miatt igen kockázatos útnak számított. „Majdnem mindenki azt tanácsolta, hogy ne menjek oda” – írta a pápa az önéletrajzában, ám mint fogalmazott, ő elhatározta, hogy ennek ellenére Irakba megy, egy bibliai történelemben gazdag országba, ahol a világ egyik legrégebbi keresztény közössége él. Látogatása során Ferenc pápa szolidaritást vállalt az iraki keresztényekkel, akik az Iszlám Állam uralma alatt számos megpróbáltatást éltek át, és történelmi jelentőségű találkozót tartott Al-Sistani nagyajatollah-hal, az iraki síiták vezetőjével. Moszulban, amelyet 2014-ben az Iszlám Állam foglalt el, majd 2017-ben szabadítottak fel, a pápa ellátogatott egy lerombolt templomhoz, ahol együtt imádkozott az ott élő keresztényekkel.