Észak-Koreába látogatott pénteken és szombaton Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter, aki májusban váltotta az előtte több mint egy évtizedig regnáló elődjét, Szergej Sojgut. A magas rangú vendéget katonai parádéval fogadták Phenjanban, majd a Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) szerint Kim Dzsongun is „baráti és bizalmas” beszélgetést folytatott vele, támogatást ígérve Moszkva háborús erőfeszítéseihez.
A találkozón az északi vezető elítélte az Egyesült Államokat és a Nyugatot, amiért engedélyezték Ukrajnának, hogy az általuk átadott nagy hatótávolságú rakétákat Oroszország területe elleni csapásokra használja, és a lépést „közvetlen katonai beavatkozásnak” nevezte – közölte a KCNA. – Oroszországnak joga van önvédelmet gyakorolni és határozottan fellépni azért, hogy az ellenséges erők megfizessék ennek az árát – mondta Kim Dzsongun.
A KCNA jelentése nem tett említést arról, hogy Észak-Korea katonákkal is segíti Oroszországot, ám azt írta: „a KNDK kormánya, hadserege és népe változatlanul támogatni fogja az Orosz Föderáció politikáját, hogy megvédje szuverenitását és területi integritását az imperialisták hegemóniára törekvő lépéseivel szemben.”
A kommunista ország hírügynökségének egy másik híre szerint Belouszov és Kim Dzsongun részt vett egy fogadáson is, ahol No Kwang Chol, Észak-Korea nemzetvédelmi minisztere beszédet is mondott, kifejtve azt is, hogy „az ország fegyveres erői szilárdan és a leghatásosabban támogatják és bátorítják az orosz hadsereg és nép igazságos szent háborúját az ország szuverén jogainak, biztonságának és érdekeinek védelmében. (…) Belouszov phenjani látogatása fontos katonai és politikai alkalom arra, hogy erőteljesen demonstrálja a két hadsereg közötti harcos barátságot és egységet, amely napról napra erősebbé válik az imperializmus elleni függetlenségért folytatott közös front közös lövészárkában.”
Észak-Korea és Oroszország júniusban írta alá azt a védelmi szerződést, amely megerősítette a katonai együttműködést a két ország között. Ez előírja azt is, hogy „késedelem nélkül” katonai segítséget kell nyújtani a másiknak, ha az egyik felet valaki megtámadja. November elején Észak-Korea egy Kim Dzsongun által aláírt rendelettel ratifikálta az átfogó stratégiai partnerségi szerződést. Vlagyimir Putyin orosz elnök szintén törvénybe iktatta a szerződést, miután az orosz felső- és alsóház is ratifikálta azt.
Szöul aggódik amiatt, hogy Észak-Korea fejlett fegyvertechnológiát kaphat Oroszországtól a katonákért cserébe. Phenjan korábban tüzérségi és hagyományos fegyvereket is szállított Oroszországnak. Szakértők szerint Belouszov látogatásának célja azt lehetett, hogy további fegyvereket és katonákat kérjen Észak-Koreától. Belouszovot az orosz hírmédia pénteken úgy idézte, hogy Oroszország együttműködése Észak-Koreával „bővül különböző területeken, köztük katonai téren” is.