
A cseh kormány szerint Kína a felelős a prágai külügyminisztérium egyik kommunikációs hálózata elleni kibertámadásokért – közölte Jan Lipavsky cseh külügyminiszter szerdán az X közösségi oldalon. A miniszter ezért hivatalába kérette Kína prágai nagykövetét. Az Európai Unió, valamint a NATO is elítélte a támadást, és a szabad, nyílt, békés és biztonságos kibertér szavatolására szólítottak fel.
A cseh külügyi tárca a kibetámadások után új, biztonságosabb kommunikációs rendszert vezetett be. „Ezt a káros, 2022-től folytatott tevékenységet, amely a létfontosságú cseh infrastruktúra egyik intézményét érintette, az ATP31 kibefelderítő csoport végezte. A csoportot nyilvánosan összefüggésbe hozzák az állambiztonsági minisztériummal” – olvasható a tárca bejegyzésében. A kínaiak felelősségét a cseh Biztonsági Információs Szolgálatok (BIS) állapították meg.
A cseh kormány szerdai ülésén elítélte ezt a kínai kibernetikus kampányt az ország infrastruktúrája ellen. „Ez az eljárás megkérdőjelezi a Kínai Népköztársaságba vetett bizalmat, és ellentmond képviselői nyilvános nyilatkozatainak. Ez a tevékenység ellentmond az országok felelős viselkedési normáinak a kiberszférában, amelyet az ENSZ minden tagállama támogatott” – fogalmazott a cseh külügyminisztérium. A tárca felszólította Kínát, hogy tartsa be az általa is elfogadott viselkedési normákat, tartózkodjon az ilyen támadásoktól, s foganatosítson intézkedéseket ennek érdekében.
Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az Európai Unió nevében közzétett nyilatkozatában hangsúlyozta: az Európai Unió és tagállamai, valamint nemzetközi partnerei szolidaritást vállalnak Csehországgal a külügyminisztériumát célzó rosszindulatú kibertámadással kapcsolatban. Emlékeztetett: az EU 2021-ben már felszólította a kínai hatóságokat, hogy tegyenek lépéseket a területükről elkövetett rosszindulatú kibertevékenységek ellen. „Határozottan elítéljük a rosszindulatú kibertevékenységeket, amelyek ellentétesek az ENSZ-nek a kibertérben tanúsított felelősségteljes állami magatartásra vonatkozó keretrendszerével. Az államok nem engedhetik meg, hogy területükön rosszindulatú kibertevékenységeket folytassanak” – fogalmazott. Az EU továbbra is együttműködik nemzetközi partnereivel a kellő gondosság és a felelős állami magatartás előmozdítására a globális, nyílt, szabad, stabil és biztonságos kibertér biztosítása érdekében – tette hozzá nyilatkozatában az uniós főképviselő.
Mark Rutte NATO-főtitkár az X-en közzétett üzenetében fejezte ki szolidaritását a szövetségesek nevében Csehországgal, majd azt írta: a NATO aggodalommal figyeli a Kínának tulajdonított „rosszindulatú kibertámadások” egyre növekvő gyakoriságát. A szövetséges országok közös nyilatkozatban is kiálltak Csehország mellett, melyben elítélték a tagországok nemzetbiztonsága, demokratikus intézményei és kritikus infrastruktúrája aláásására irányuló rosszindulatú kibertevékenységeket. A Csehországot célzó kibertámadás rávilágít arra, hogy a kibertér védelme kihívást jelent. A kiberfenyegetések elkövetői a szövetség destabilizálására törekszenek – hívták fel a figyelmet. „Egy szabad, nyílt, békés és biztonságos kibertér szavatolása érdekében felszólítunk minden államot, beleértve Kínát is, hogy tartózkodjon a rosszindulatú kibertevékenységektől, tartsa be a nemzetközi jogot, tegyen eleget nyilvános nyilatkozatainak és nemzetközi kötelezettségvállalásainak, és az ENSZ minden tagja által megerősített, a kibertérben tanúsított felelős állami magatartás keretein belül járjon el” – tették hozzá.