Közös nevezőre próbálnak jutni az EU állam- és kormányfői
Ukrajnát támogató tüntetők óriástranszparenst visznek Brüsszel uniós kormányzati negyedében 2025. március 5-én, egy nappal az EU-tagországok állam-, és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozója előtt. (Fotó: MTI/EPA/Olivier Matthys)

Ukrajna támogatása és Európa védelmi stratégiája lesz a fókuszban az EU állam- és kormányfőinek mai, brüsszeli csúcstalálkozóján, amelyen Donald Trump lépéseivel és Orbán Viktor fenyegetéseivel is próbálnak kezdeni valamit.

A francia Nemzeti Tömörülés (RN) vezetőjével, Marine Le Pennel is tárgyalt Orbán Viktor Párizsban a mai uniós csúcstalálkozó előtt – alig fél nappal azután, hogy előző este Emmanuel Macron francia elnökkel egyeztetett és két nappal azt követően, hogy Donald Trump bejelentette: szünetelteti az Ukrajnának nyújtott katonai segélyt. Miközben a kormány helyesnek tartja az amerikai elnök lépéseit, Marine Le Pen a Le Figaro című napilapnak Trump bejelentésére úgy reagált: „a döntés brutális és kegyetlen”.

Mindez azért is figyelemre méltó, mivel a francia Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője Orbán szoros szövetségesének számít (a francia Nemzeti Tömörülés az Európai Parlamentben jelenleg a Fideszt is magában foglaló jobboldali populista EP-frakció, a Patrióták Európáért sorait erősíti). Marine Le Pen azt mondta, továbbra is támogatja a Volodimir Zelenszkij által vezetett Ukrajnát és az Oroszország ellen harcoló katonákat, valamint elítéli Donald Trump amerikai elnök döntését. Szijjártó Péter kedden, az amerikai külügyminiszter Marco Rubióval folytatott washingtoni egyeztetésén ezzel szemben arról beszélt, „nem segít annak a szajkózása, hogy ki a hibás, ki az agresszor”. Szijjártó üdvözölte, hogy az Egyesült Államok kormányzata minden konfliktus, nehézség ellenére kitart azon álláspontja mellett, hogy az orosz-ukrán háború nem folytatódhat. Szijjártó arról is tájékoztatta Rubiót, hogy „Európában, főleg annak nyugati felében szervezkedés zajlik” Trump és a béketerve ellen.

Csütörtökön rendkívüli találkozót tartanak Brüsszelben az unió állam- és kormányfői, köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök – az EU-csúcson a tervek szerint Volodimir Zelenszkij is személyesen vesz részt. A találkozó legfőbb témája az uniós védelmi program kialakítása, illetve Ukrajna támogatásának kérdése lesz. A találkozó válasz Donald Trump lépésére, amelynek keretében az Egyesült Államok Ukrajna és az EU részvétele nélkül kezdett béketárgyalásokat Oroszországgal, illetve felfüggesztette Kijev katonai támogatását. A csúcstalálkozón napirendre kerül az Ukrajnának nyújtandó további támogatás, a védelmi kiadások finanszírozása és az európai biztonsági garanciák kérdése.

Orbán Viktor a napokban levélben kérte az Európai Tanács elnökét, hogy az EU inkább közvetlen tárgyalásokat kezdeményezzen Oroszországgal, ahelyett, hogy újabb fegyverszállításokról döntene Ukrajna számára. A magyar miniszterelnök szerint az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos nézetkülönbségek olyan mélyek az uniós tagállamok között, hogy azok csak egyhangú döntéssel kezelhetőek. Arra kérte Antonio Costát, hogy az EU-tagállamok állam- és kormányfői a csúcson ne fogadjanak el írásbeli következtetéseket Ukrajnáról. (Az írásbeli következtetések azokat a határozatokat jelentik, amelyeket az uniós tagállamok vezetői szoktak kiadni egy-egy csúcs után). A szöveg első, február 27-én kiszivárgott változatában az EU újabb fegyvereket adna Ukrajnának egy 20 milliárd eurós új alap terhére. Szerdán meg is érkezett a válasz Orbán levelére: Costa a Politico szerint azt írta a magyar kormányfőnek, eltérés van közöttünk a béke eléréséhez vezető út tekintetében, különösen „az erőn keresztüli béke” megközelítést illetően.

A magyar kormányfő egyébként még a csúcstalálkozó előtt külön is találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel. Marcon ezzel csaknem egy időben televíziós beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy új korszakba léptünk, és bár szeretné hinni, hogy az Egyesült Államok mellettünk marad, „de készen kell állnunk arra, ha ez nem így lesz”.

Macron Párizsba hívja az ukrajnai békét garantálni kész országok vezérkari főnökeit
Lakner Dávid

Macron Párizsba hívja az ukrajnai békét garantálni kész országok vezérkari főnökeit

A francia elnök szerint Oroszország fenyegetést jelent egész Európa számára, a háború lezárása pedig nem történhet Ukrajna nélkül. A nukleáris elrettentési stratégiáról szóló vita megnyitását is kezdeményezte.