
Az Egyesült Államokban olyanok kerültek hatalomra, akik kimondják, hogy véget akarnak vetni minden háborúnak, békét akarnak, de Európában „a bankett folytatását” követelik, háború formájában – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Krasznaja Zvezdának adott interjújában. Érvelése szerint az elmúlt 500 évben, amikor a Nyugat a többé-kevésbé mai formájában kialakult, „a világ összes tragédiája Európából eredt, vagy az európai politikának köszönhetően történt”.
Példaként a gyarmatosítást, a keresztes lovagokat, a krími háborút, Napóleont, az első világháború és Adolf Hitlert sorolta fel. Itt érdemes megjegyezni ugyanakkor, írja a cikket szemléző Hvg.hu, hogy Lavrov tévedett pár száz évet a keresztes lovagoknál, illetve kifelejtette, hogy Hitler után Sztálin is megtámadta Lengyelországot 1939-ben, majd megszállta a baltikumot, illetve megtámadta Finnországot.
„Ha visszatekintünk a történelemre, az amerikaiak nem játszottak semmilyen felbujtó, még kevésbé gyújtogató szerepet” – hangoztatta Lavrov, aki arcátlannak nevezte azokat a francia és brit elképzeléseket, hogy békefenntartókat vezényeljenek Ukrajnába, Donald Trump amerikai elnök magatartását ugyanakkor helyesnek ítélte meg.
„Donald Trump elnök mindent ért. Azt mondta, hogy most még korai lenne megmondani, mikor lesz a rendezés: meg lehet vitatni ezt a kérdést, de ehhez a felek beleegyezésére lesz szükség” – idézte az amerikai vezetőt Lavrov. Szerinte a békefenntartók Ukrajnába vezénylésének terve Kijev Oroszország elleni háborúra való ösztökélésének folytatása.
Úgy vélekedett, Trump nem hiába beszél a józan észről bármilyen konfliktussal kapcsolatban, „és Washington józan esze azt diktálja, hogy félrevonuljon”. Marco Rubio amerikai külügyminisztert és Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót a szó minden értelmében teljesen józan tárgyalópartnernek minősítette. Közölte, hogy az amerikai partnerek a február 18-i a rijádi tárgyalásokon diktátumra tett kísérletek nélkül folytattak párbeszédet, és a kommunikáció az egyenlőség elvein alapult.
„Csak annyi történt, hogy két komoly ország leült beszélgetni arról, hogy hol mi a baj, és mit rontott el az előd négy év alatt” – mondta Lavrov. Azzal vádolta meg az előző amerikai kormányzatot, hogy tönkretette kétoldalú kapcsolattartást, szankciókat vezetett be és kikényszerítette az amerikai vállalatok kivonulását az orosz piacról, többmilliárd dolláros veszteségeket okozva. „Mindannyian abból indultunk ki, hogy nem Trump szakította meg a kapcsolatokat, hanem Joe Biden, de egy országról van szó” – mondta a miniszter.
Szerinte Trump ezzel tisztában volt, és maga hívta fel Putyint. „Ezt megelőzően, szó szerint egy nappal korábban, elküldte közeli tanácsadóját, Steve Witkoffot Oroszországba részletes beszélgetésre. Majd a telefonbeszélgetés során, az ő javaslatára állapodtak meg abban, hogy Rijádban lesz a találkozó” – mondta Lavrov. Az a Michael Waltz, akit Lavrov dicsért vasárnap arról beszélt a CNN-nek, hogy az Egyesült Államoknak olyan ukrán vezetőre van szüksége, aki hajlandó tartós békét kötni Oroszországgal, de az nem világos, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kész lenne erre.