Ma elvileg leállt az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás, mivel a Moszkva és Kijev közötti ötéves tranzitmegállapodás 2024-ben lejárt, és erre a hónapok óta sem találtak megoldást. Az ukrán hálózatüzemeltető szerint Oroszország nem foglalt le szállítási mennyiséget január elsejére az EU-ba tartó ukrán vezetéken keresztül, így az orosz szállítás újév napján, közép-európai idő szerint reggel 6 órakor megszűnt.
Az ilyen leállás nem példa nélküli. 2009-ben az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz gázszállítás csaknem két hétig szünetelt, és több mint húsz államot érintett, míg végül a két ország alá nem írta a vitát lezáró megállapodást. 2006-ban is sor került egy rövidebb fennakadásra, míg az előző, 2019-ben lejárt megállapodás szintén az utolsó pillanatban köttetett.
A mostani helyzet ennél rosszabbnak ígérkezik: Zelenszkij ukrán elnök december elején elutasított minden olyan megállapodást, amely a végén bevételhez juttatná az oroszokat, Putyin elnök pedig a múlt héten közölte, hogy az év vége előtt már nincs idő a megállapodás megkötésére.
Ukrajna évtizedek óta fontos tranzitútvonal, így most az kérdés, hogy a leállás tartós lesz-e, illetve milyen hatással lesz Európára. Szlovákia és néhány más közép-európai ország előnyben részesítette a keletről érkező kedvezményes árú gázt, amíg az rendelkezésre áll. Oroszország továbbra is szállít gázt Szerbiának és Magyarországnak egy Ukrajnát elkerülő vezetéken, a TurkStream-en keresztül. Ez azonban nem elegendő ahhoz, hogy teljes mértékben kompenzálja az ukrajnai útvonal teljes elvesztését.
Az oroszországi gázszállítások folytatása iránt a legnagyobb érdeklődést az utóbbi időben Szlovákia tanúsította, Robert Fico miniszterelnök ezért tett december 22-én munkalátogatást Oroszországban. Fico felszólította az Európai Unió vezetőit, hogy kiemelt figyelmet fordítsanak a gáztranzit leállítására vonatkozó ukrán döntésre, s kilátásba helyezte, hogy hazája felfüggeszti az Ukrajnának szánt áramszállításokat, amit Zelenszkij a Kreml „megrendelésének” minősített. „Az EU ellátásbiztonságára csak korlátozott hatással lesz majd a leállás” – szögezte le az Európai Bizottság szóvivője, hozzátéve, hogy az európai infrastruktúra kellően rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon keresztül biztosítsa a közép- és kelet-európai országok nem orosz gázzal való ellátását.