
Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy tervei szerint kedden vitatja meg az ukrajnai háború befejezését Vlagyimir Putyinnal, és hogy a tárgyalófelek már tárgyaltak „bizonyos eszközök felosztásáról” – írja a Guardian. Hogy Trump ezalatt pontosan mit értett, nem tudni, de az amerikai elnök szerint „a földterületekről, erőművekről” is szó lesz majd. „Kedden fogok beszélni Putyin elnökkel. A hétvégén sokat dolgoztunk ezen” – mondta Trump Floridából Washingtonba repülve újságíróknak.
„Megnézzük, hogy véget tudunk-e vetni a háborúnak. Talán sikerül, talán nem, de szerintem nagyon jó esélyünk van rá” – mondta Trump.
Trump megpróbálja rávenni Putyint az Ukrajna által múlt héten már elfogadott 30 napos tűzszünetre. A harctéren eközben továbbra is heves harcok zajlottak, az oroszok megpróbálják teljesen kiszorítani Kurszkból a visszavonuló ukránokat.
Trump nyilatkozata előtt kevéssel különmegbízottja, Steve Witkoff kijelentette, hogy az orosz elnök „elfogadja Trump tűzszüneti és békefeltételeinek filozófiáját”. Witkoff szerint a Putyinnal a múlt héten több órán át folytatott megbeszélései pozitívak és megoldásalapúak voltak.
Szorosan ide tartozik, hogy Emmanuel Macron francia elnök szerint nem tömegesen küldenének csapatokat, mindössze pár ezer katonát delegálna a tettre készek koalíciója az orosz-ukrán háború kulcsfontosságú pontjaira azért, hogy ezzel is jelezzék, Ukrajna mellett állnak. A katonákat főként kiképzési programok lebonyolításához használnák, és azért, hogy kimutassák támogatásukat – írja a Guardian.
Macron szerint már „több európai, sőt, nem európai ország is kifejezte hajlandóságát” arra, hogy csatlakozzon egy esetleges ukrajnai bevetéshez, hogy biztosítsák a jövőbeni békemegállapodás fennmaradását Oroszországgal. Ehhez küldenének katonákat. A francia elnök szerint a NATO-szövetségben résztvevő országokból javasolt kontingensek biztonsági garanciát jelentenének Ukrajna számára, ráadásul már „több európai nemzet – és nem európaiak is – kifejezték szándékukat, hogy csatlakozzanak ehhez az erőfeszítéshez”.
Moszkva határozottan ellenezne egy ilyen bevetést, de Macron szerint nincs szükség Oroszország engedélyére, hiszen Ukrajna szuverén állam.
Az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Keir Starmer 25 ország vezetőjével tartott online megbeszélést a hétvégén. Ezen Macron és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, továbbá Ausztrália, Kanada és Új-Zéland vezetői is részt vettek. Ezt követően Starmer felszólította az orosz elnököt, hogy írja alá tűzszünetet, ha komolyan gondolja a békemegállapodást.
Macron e találkozó után kijelentette, hogy Európának és az Egyesült Államoknak nyomást kell gyakorolnia Oroszországra, hogy elfogadja a javasolt tűzszünetet. Oroszország „nem kelti azt a benyomást, hogy őszintén békét akar” – mondta Macron az AFP-nek adott nyilatkozatában. Macron szerint az orosz elnök éppen „eszkalálta a harcot”, „mindent meg akar szerezni, aztán tárgyalni” – mondta.