Macron Párizsba hívja az ukrajnai békét garantálni kész országok vezérkari főnökeit
Emmanuel Macron rendkívüli beszéde a franciákhoz

Vlagyimir Putyin befolyásolta a román választást is, agresszivitása nem áll meg a határoknál, kezdte szerda esti rendkívüli beszédét a francia államfő, majd sorolta, miért tették egész eddig jól, hogy nem bíztak Oroszországban, és szankciókat vetettek ki az Ukrajnát lerohanó államra. Mint mondta, az első naptól fogva egyértelmű volt, hogy Ukrajnát támogatják, Oroszországot pedig szankcionálják a háború kirobbantásáért, ezt pedig elmondása szerint jól is tették.

A francia elnök szerint új korszakba léptünk, az Egyesült Államok pedig megváltoztatta álláspontját Ukrajnával kapcsolatban, vámokat tervez kivetni Európára, és a terrorveszély is visszatért. Macron kijelentette, őrültség lenne nézőnek megmaradniuk a mostani veszélyes világgal szemben. Ki hiheti azt, hogy Oroszország megáll Ukrajnánál? - tette fel a kérdést, amit a putyini politikát elítélők sokat emlegetnek a háború kirobbanása óta. Oroszország szerinte fenyegetést jelent egész Európa számára, az ukrajnai háború lezárása pedig nem történhet Ukrajna nélkül. A béke módja nem lehet az Macron szerint, hogy Ukrajna kapitulál. Nem szabad szerinte megfeledkezni arról, hogy Oroszország már 2014-ben megkezdte Ukrajna megszállását, azóta pedig hiába tárgyaltak békéről, ez nem következett be. 

Macron kijelentette azt is, Ukrajna támogatása a részükről magában foglalja az ukrán hadsereg támogatását is. A jövő héten összehozzák azoknak az országoknak az államfőit, akik részt kívánnak venni a tartós béke részleteinek kidolgozásában. Az elnök hangsúlyozta, hogy hosszú távú, szilárd béketervre van szükség. Az elmúlt héten létre is jött egy újfajta szövetség európai állam- és kormányfők, köztük Volodimir Zelenszkij részvételével, miután sokadjára is egyértelművé vált, hogy az Európai Unión belül nincs teljes egység a kérdésben. Leginkább azért, mert Orbán Viktor folyamatosan gátolja a megegyezést, ahogy nemrég is levelet írt az Európai Tanács elnökének, António Costának arról, hogy a március 6-ai csúcstalálkozó után ne fogadjanak el közös határozatot Ukrajnával kapcsolatban.

A francia elnök szerint akármikor is jön el a béke, képesnek kell lenniük az európai államoknak arra, hogy jobban megvédjék magukat, és a másik felet eltántorítsák a további lépésektől. Növelni kell tehát a védekezés szintjét, és bár továbbra is fontosnak tartja a NATO-t, de növelni kell szerinte a függetlenségüket. Európa jövőjét nem szabad szerinte Moszkvában és Washingtonban eldönteni. Egy közelgő csúcstalálkozón fognak fontos döntéseket meghozni, így határoznak közös finanszírozásról is tankok, repülőgépek beszerzését illetően. Ez viszont nem fog adóemeléssel járni, tette gyorsan hozzá. Franciaország a jövő héten tervezi Párizsban összehozni azon országok vezérkari főnökeit is, akik készek garantálni a jövőbeli békét Ukrajnában.

Macron méltatta Németország, Lengyelország és Dánia együttműködését, és kiemelte Franciaország különleges státuszát: nekik van elmondásuk szerint a leghatékonyabb hadseregük Európában, sőt, a II. világháborút követő döntéseik miatt nukleáris elrettentő képességük. Ez sokkal jobban megvédi őket, mint a szomszédaikat, tette hozzá. 

Macron ezek után a nukleáris elrettentési stratégia megnyitásáról beszélt, elmondása szerint megnyitja ezt a vitát európai szövetségeseikkel. De bármi is történjen szerinte, a döntés a köztársasági elnök, illetve a fegyveres erők vezetőjének kezében marad. Európának szerinte megvan az ereje és tehetsége is ahhoz, hogy versenyre keljen az Egyesült Államokkal és Oroszországgal. Szóba hozta még az Egyesült Államok által kivetni tervezett vámokat is, amelyeket érthetetlennek nevezett.