
Emmanuel Macron francia elnök azt kérte, hogy „az izraeli hatóságok által a Gázai övezet partjainál feltartóztatott, palesztinbarát aktivistákat és humanitárius segélyt szállító hajó fedélzetén tartózkodó hat francia állampolgár a lehető leghamarabb hazatérhessen Franciaországba” – közölte hétfőn a francia elnöki hivatal.
„Amióta tudomást szereztünk (az aktivisták) tervéről, amelynek veszélyeire figyelmeztettük őket, kapcsolatban állunk az izraeli hatóságokkal, hogy megelőzzünk minden incidenst” – jelezte Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter. „Amióta leszálltak a hajó fedélzetéről, kértük, hogy gyakorolhassuk konzuli védelmünket, és meglátogathassuk őket, amint izraeli területre érnek, hogy meggyőződhessünk helyzetükről, és megkönnyítsük gyors visszatérésüket Franciaországba” – tette hozzá a francia diplomácia vezetője Nizzában. A BFM francia hírtelevízió kérdésére válaszolva a francia külügyminiszter nem kívánta elítélni, hogy az izraeli hadsereg (IDF) haditengerészeti egységei átvették az irányítást a Gázai övezet felé tartó Madleen nevű vitorlás felett és az asdódi kikötőbe vontatják azt, együtt a fedélzetén utazó tizenkét, palesztinpárti aktivistával.
A Gáza felé tartó Madleen nevű vitorlás fedélzetén hat francia állampolgár mellett német, brazil, török, svéd, spanyol és holland aktivista június 1-jén indult útnak Olaszországból, hogy „megtörje az izraeli blokádot” a több mint másfél éve tartó háború után nehéz humanitárius helyzetben lévő Gázában. A Madleen hajó útját megszervező Freedom Flotilla Coalition korábban jelezte, hogy elvesztették a kapcsolatot az aktivistákkal, és előre rögzített segélykérő videókat tett közzé a Telegramon. A koalíció szerint a hajó célja a figyelemfelhívás mellett az volt, hogy a blokád ellenére segélyt juttasson el a Gázai övezetbe.
A hajó fedélzetén volt Greta Thunberg aktivista és Rima Hassan radikális baloldali francia-palesztin európai parlamenti képviselő is. Ez utóbbi pártja, az Engedetlen Franciaország vezető politikusai elítélték az európai vezetők, köztük Emmanuel Macron „hallgatását” a Madleen feltartóztatását követően, Jean-Luc Mélenchon pártelnök pedig „törvénytelennek” nevezte a „letartóztatást”.
(MTI)