Marine Le Pen francia elnökké választása esetén az állam tekintélyének visszatérését ígéri
Marine Le Pen az Európai Paelament 2015- július 8-i plenáris ülésén (Fotó: European Parliament/Flickr)

Az állam tekintélyének visszaállítását tűzte ki célul a radikális jobboldali Marine Le Pen, a francia Nemzeti Gyűlés vezetője abban az esetben, ha jövőre elnökké választják a franciák – írja tudósításában az MTI. A politikus ezt egy olyan rendőr halála kapcsán jelentette ki, aki kábítószer-ellenes razzia közben vesztette életét a dél-franciaországi Avignonban.

– A következő köztársasági elnöknek meg kell testesítenie a tekintélyt, és én egy olyan elnök leszek, aki az állam tekintélyének a visszatérését és helyreállítását fogja megtestesíteni egy olyan elnökkel szemben, aki szüntelenül az engedékenységről tesz tanúbizonyságot, megelégszik a rend hiányának egyfajta formájával, s ennek minden francia az áldozata – fogalmazott csütörtökön Marine Le Pen a júniusi regionális választások kampányának keretében tartott sajtótájékoztatóján Bretagne-ban. „Az állam tekintélyének szétesése soha nem látott szintre jutott. A bűnözők már nem félnek meggyilkolni egy rendőrt. Ma már nincs egyetlen olyan hely sem Franciaországban, ahol biztonságban érezné magát az ember" – mondta a Nemzeti Gyűlés elnökjelöltje.

Népszava: Strasbourgban már egy frakcióban ül szélsőjobbos pártokkal a Fidesz
Magyar Hang

Népszava: Strasbourgban már egy frakcióban ül szélsőjobbos pártokkal a Fidesz

Az Európa Tanácsban csatlakozott a Fidesz az Európai Konzervatív Frakció és Demokratikus Szövetség nevű frakcióhoz.

– Az avignoni tragédiát nem egyedül a kábítószer-kereskedelem okozta, hanem a tömeges bevándorlás is – fejtette ki a politikus. „Ahhoz, hogy negyedeinket ismét uralni tudjuk, először is a migrációt kell leállítani, és eszközöket kell biztosítani az igazságszolgáltatásnak és a rendőrségnek” – tette hozzá. A politikus – a jobboldali Valeurs Actuelles magazin tudósítása szerint – azt mondta: „a migrációs hullámok teremtik meg a bizonytalanság és az iszlamizmus talaját”.

Le Pen azt is kijelentette: „türelmetlenül” várja az elkövető „profiljának” megismerését. Mint mondta: „mindig ugyanazokat az arcéleket látjuk, szembe kell már nézni a realitásokkal”. Úgy vélekedett, hogy az utcai bűnözés 90 százalékban a bevándorlóknak, vagy bevándorló hátterű embereknek tudható be, akik „olyan negyedekben élnek, vagy onnan jönnek, ahol nem a jog rendje uralkodik”. Hangsúlyozta ugyanakkor: nem gondolja, hogy „minden bevándorló bűnöző”. Marine Le Pen szerint olyan embernek, aki rendőr életére tört, „soha nem szabadna kiszabadulnia a börtönből”.

Még szerda este Avignonban gyilkoltak meg egy rendőrt, amikor társaival együtt kábítószer-elosztó helyen razziáztak. A helyszínen tartózkodók igazoltatása közben egy férfi többször rálőtt a 36 éves rendőrre, aki a helyszínen meghalt. A többi rendőr visszalőtt, de nem sikerült az elkövetőt előállítaniuk, miután az rollerral elmenekült. A rendőrség azóta is nagy erőkkel keresi.

Macron: Nem változtatunk a szólásszabadság jogán azért, mert az máshol sokkot okoz
Magyar Hang

Macron: Nem változtatunk a szólásszabadság jogán azért, mert az máshol sokkot okoz

A francia elnök az angolszász lapokat vádolta meg, hogy írásaikban legitimizálták az elmúlt hónapok dzsihadista merényleteit.

Gérald Darmanin belügyminiszter szerda este a helyszínre látogatott, találkozott az akcióban részt vett rendőrökkel, és a rendőri szakszervezetek képviselőivel. Cécile Helle, Avignon polgármestere az AFP hírügynökségnek elmondta: a város térfigyelői kameráinak felvételei alapján a rendőrség megpróbálja azonosítani az elkövetőt.

A rendőrgyilkosság azután történt, hogy Emmanuel Macron államfő áprilisban a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet jelölte meg prioritásként, mert szerinte az önálló gazdasági hálózatot jelent, és az erőszak növekedésének egyik fő oka. Azóta a rendőrség rendszeresen razziázik a feltételezett kábítószer-elosztó helyeken.

A bűnügyi rendőrség dél-franciaországi vezetője, Eric Arella szerint, „a narkobanditizmus egyre több lázongást okoz” a dél-franciaországi nagyvárosok, köztük például Montpellier, Avignon, vagy Perpignan hátrányos helyzetű negyedeiben, ahol a lakosság több mint fele a szegénységi küszöb alatt él, és az átlagosnak sokszorosa a munkanélküliség.

Macron: iszlamista terrorista merénylet volt a tanár lefejezése
Magyar Hang

Macron: iszlamista terrorista merénylet volt a tanár lefejezése

Négy embert őrizetbe vettek, köztük egy kiskorút.

Az Elabe közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a jövő évi választások előtt a franciákat leginkább a munkanélküliség és a vásárlóerejük kérdése (31 százalék) foglalkoztatja, és rögtön ezután következik a közbiztonság problémája (30 százalék), ezért várhatóan ezek a témák határozzák meg a jövő évi elnökválasztási kampányt.